| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare care poate imi poate dicta viitorul asa ca as cere putina seriozitate.
Eu vreau sa ma transfer de la un liceu la altul ceea ce inseamna ca eu trebuie sa dau in vacanta de vara niste teste de diferenta.Stiti ce teste de diferenta se dau, avand in vedere ca vreau sa ma trasfert la un profil de filologie bilingv? Si care ar fi dificultatea acestora? Nu am spus ca eu la liceul actual nu fac decat franceza si engleza ca limbi straine.
S-aveti o zi frumoasa!

Răspuns Apreciat de Editori
| Extraterestru2 a răspuns:

În primul rând, trebuie să fii sigur că vrei asta. Un profil de informatică e radical diferit față de unul de filologie. Din punct de vedere al avantajelor după terminarea liceului, eu cu mâna pe inimă ți-aș recomanda să nu faci această schimbare. La terminarea unui profil mate-info vei avea mult mai multe opțiuni în alegerea facultății și într-o viitoare slujbă, în timp ce de la un profil de filologie nu ai prea multe opțiuni.
Dar, dacă tot vrei să faci această schimbare, eu sunt la un profil bilingv și trebuie să știi extrem de bine limba engleză, mai ales că poate ceilalți anul acesta au mai recapitulat. Vei face istoria și geografia în engleză, vei avea 5 ore de engleză pe săptămână (cu 3 în plus față de un profil normal) și o oră pe săpămână de un opțional Istoria Britanică/Americii (tot în engleză, desigur).
Eu sincer, regret foarte mult că nu am vrut să merg la un profil real și acum sunt la un profil Economic, de asta îți sugerez să ai mare grijă cu această alegere, îți poate schimba viața!
Dacă mai ai întrebări, cu cel mai mare drag te ajut!

| gabrielmanolescuandrei a răspuns:

Problema e ca am mers la acest liceu de informatica pentru ca am fost repartizat asa, adica sunt destul de ok cu matematica si stiintele exacte, dar excelez mai mult pe romana, logica, istorie, engleza etc. si chiar as vrea sa merg...adica idk chiar asta imi doresc din clasa a 7a si am planuit o parte din viitor avand in vedere facultatea la care o sa merg si daca nu o sa mearga acest transfer, i'm f****d up rau.Nu vreau sa merg altundeva si asta e alegerea mea. In grupul meu de prieteni, doi vor fi in clasa cu mine si mi-au zis ca e super acolo daca chiar imi doresc asta si nu e foarte solicitant ca la un profil de mate-info sau stiinte ale naturii.
Astept mai multe amanunte daca tot esti la bilingv happy

| Extraterestru2 a răspuns:

Alte amanunte nu prea stiu ce sa iti mai zic. Daca mai ai tu vreo intrebare exacta.
Pot sa zic ca examenul de bilingv pe care l-am dat pe a 8a a fost usor si nu cred ca reflectă greutatea profilului. Chiar si asa dupa ce te obisnuiesti cu engleza, sunt sigur ca iti va placea! O sa vorbesti engleza, daca te straduiesti putin, ca un nativ si asta cred ca e foarte important!

| gabrielmanolescuandrei a răspuns:

Eu am cambridge-ul luat si cred ca nu trebuie sa mai dau nimic la engleza, totusi nivelul de la bilingv nu este asa ridicat avand in vedere ca e abia clasa a 9a, bine pentru mine a 10a, nu?
Adica eu chiar m-am obisnuit cu ea si totul am invatat doar prin intermediul internetului (filme, jocuri, fan f. etc) so... happy i'm ready 4 it bro

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum nu stim exact ce profil ai avut pana acum si care sunt cerintele celuilalt liceu, te sfatuiesc sa mergi cat poti de repede la liceul unde vrei sa te transferi si sa aflii toata informatia necesara transferului.
Uneori, unii director de licee refuza sa accepte transferuri, daca clasele sunt deja pline, ceea ce este legal, corect si depinde doar de decizia lui.
Deci, inainte sa visezi ca te muti, intereseaza-te daca au locuri si daca poti fii primit. Apoi intereseaza-te la ce materii trebuie sa dai diferentele si cand sunt programate acele examene.

| gabrielmanolescuandrei a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt la un liceu de informatica unde se studiaza doar informatica.
Am fost impreuna cu parintii mei in saptamana de vacanta, cea din-aintea semestrului II si a zis ca nu mai sunt locuri si din clasa a 10a ma primeste sigur pentru ca numarul de locuri se mareste.
Trasferul este pe jumatate terminat, doar acele teste de diferenta pe care nu le-am dat mai sunt on progress.
Daca mai ai niste informatii suplimentare, asteptwinking

| sierra1 a răspuns:

Excepții se fac mereu, deci dă-i 'nainte!
Regula generală este: dai examen la disciplinele pe care nu le-ai studiat acolo de unde vii.