| Hachiko03 a întrebat:

Am o mare problema: sunt varza la engleza. Acum am trecut a 9-a si m-am hotarat sa incep sa lucrez singur. Auzind de acele culegeri Round-up as vrea sa stiu mai multe informatii despre ele...am aflat ca sunt pe numere. Cuprind doar notiuni de gramatica? Care sunt toate numerele culegerii si cum sunt ordonate dupa nivele? Se pot cumpara de la librarii? Cam cat costa? Daca mai aveti si alte informatii despre ele, m-as bucura eform. Si inca ceva... zilele astea dau testul initial la engleza si chiar daca "porcul nu se ingrasa in ajun" as vrea sa repet ceva in speranta ca as putea lua o nota de trecere chiar daca sansele sunt mici. Ce imi recomandati sa citesc sau sa lucrez? Orice raspuns este binevenit. Stiu ca e o rusine sa nu te descurci cat de cat la engleza in clasa a 9-a dar, va rog, fara jigniri. Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| IMS a răspuns:

Ca sa inveti engleza iti trebuie o baza, iar acea baza se numeste gramatica. Nota din testul initial nu se trece, deci stai linistit. Acele culegeri, nu stiu...le poti gasi pe Librarie.ro,sunt toate acolo si este un site foarte bun. Tu,daca stii gramatica,daca inveti gramatica,automat,odata cu regulile pe care le inveti,inveti si vocabular. Nu poti face compuneri, sau sa vorbesti, daca tu nu stii gramatica, nu stii nici sa legi cuvintele. Eu iti recomand grammarway 3, o poti cumpara tot de pe Librarie.ro sau o poti descarca in PDF.Este o carte foarte buna de gramatica,de un nivel destul de usor in care ti se explica absolut orice,parti de vorbire,timpurile,conditionalul, verbele cu prepozitii, phrasal verbs, articolele, vorbirea indirecta si multe altele. Multa bafta!

| Hachiko03 explică (pentru IMS):

Multumesc

| IMS a răspuns (pentru Hachiko03):

Oricând.