| Dragu_Vali_1999 a întrebat:

am o problema legata de BAC. Sunt la profil tehnologic si dau bacul la romana, mate si biologie. La simulari am luat note decente as putea spune, la mate am luat 6 si la biologie am luat 7, 50, dar la romana am luat 3, 50. Pana la Bac mai sunt aproape 3 saptamani si stiu doar 5 comentarii, Plumb, Testament, In gradina ghetsemani, Moara cu noroc si Ion. In total sunt 17 comentarii. Mi se pare imposibil sa inveti 17 comentarii si sa le tii minte, mai ales ca un comentarii de cateva pagini. Ce credeti ca ar putea pica la Bac din punctul vostru de vedere?

4 răspunsuri:
| Bogdanys a răspuns:

Pare imposibil dar nu este. Nu ai cum sa determini ce o sa pice, este total aleatoriu. Trebuie sa îți convingi creierul ca trebuie sa înveți aceste comentarii, ca îți sunt utile, deoarece dacă pleci din start cu ideea ca sunt grele, și multe pagini, creierul înțelege ca e ceva inutil și complicat și nu îl va asimila. Îți recomand în schimb acest canal https://www.youtube.com/channel/UCAUXTZZFDQZg5ndMmqvVORg unde sunt majoritatea comentariilor audio. Le ascultam mereu, îmi era mai simplu sa am mai multe puncte de vedere. Aaa, și nu învața mecanic. Încerca să creezi o poveste și sa încerci sa explici cu cuvintele tale. Bafta multa si numai bine!

| Cosmin86 a răspuns:

Nota "decenta" = 8.
7 e o nota ft proasta, iar 6 mega-proasta.

Dar ma rog, trebuie sa existe si prosti care sa ia bacul cu nota mica.

| Dragu_Vali_1999 explică (pentru Cosmin86):

Frumos raspuns, presupun ca mai sunt si d astia ca tine pe aici.

| TimeTraveller a răspuns:

Hah, chiar m-a amuzat finalul povestirii problemei tale existențiale... înainte să-ți dau un răspuns care oricum nu te va ajuta cu nimic, poate ar fi de folos o abordare mai diferita.

Acum câțiva ani, imi amintesc ca eram la fel de copleșit de paginile interminabile ale comentariilor și am ajuns, mai mult sau mai puțin, la aceeași concluzie ca tine...că nu ai cum și, între noi fie vorba, nici de ce să încerci sa memorezi (nu să înveți, pentru că sunt convins că după o lună nu mai știi nici un comentariu) așa ceva.
Încercând să nu duc asta mai departe în sfera politicii, îți sugerez să încerci sa faci cât mai bine lucrurile asupra cărora ai, în mare parte, control, și anume punctele I) și II) happy.
Spun "în mare parte" pentru că da, există o notă de subiectivism la corectarea textului argumentativ, dar dacă te uiți pe barem, cu o lucrare corectă din punct de vedere tehnic și literar, poți obține suficiente puncte incât subiectul III) să nu mai fie atât de decisiv.

Ca să-mi păstrez răspunsul relevant, voi arunca și eu cu o speculație pentru întrebarea ta...cred că va fi unul dintre puținele subiecte pe care le știam și eu, și anume o poezie de Mihai Eminescu.
Dar, cum spuneam, nu paria pe asta. Concentrează-te pe ce poți să faci. Bafta!