| razvy99boy a întrebat:

am o problema mare maine dau test la mate din algebra si ne da din ecuatii de forma a+b=0 unde a apartine lui q si nu stiu cum se desfiinteaza parantezele si cum separ termeni ce contin necunoscuta... si lectia se cheama ecuatii cu coecifienti rationali plz help me FUNDA!

1 răspuns:
| Robin0744 a răspuns:

Întrebarea e aberantă. Întîi că nu se definește necunoscuta. Poate e vorba de ax+b=0 cu necunoscuta x?

Apoi unde vezi în expresia a+b = 0 sau chiar în ax + b = 0 vreo paranteză? Și ce termeni conțin necunoscuta? Că nu sînt decît 2 în formularea ta (a și b).

Oricum ar fi, evident că x = -b/a indiferent că a și b aparțin mulțimii N, Z, Q sau chiar R.