| boby98c a întrebat:

Am si eu cateva intrebari
1) La propozitia predicativa sickCand e subiect in fraza, este propozitie predicativa?
2) La propozitia subiectiva :-Cand nu e subiect in fraza, este propozitie subiectiva?

As dori sa imi explice cineva mai bine si mai explicitit. Dau funda! Multumes!

Răspuns Câştigător
| NorishorPhufos a răspuns:

Propozitia predicativa inlocuieste un nume predicativ, de ex: A ajuns ce si-a dorit. Aici inlocuieste numele predicativ doctor. Nu e in functie de subiect, el poate sa fie si neexprimat.
Propozitia subiectiva inlocuieste subiectul, de ex: Va merge cine va dori. In loc de vor merge doritorii ( cine vor merge? Doritorii, subict). Aici propozitia regenta, nu trebuie sa aiba NICIODATA subiect. Sper ca te-am ajutat cat de cat happy

| boby98c explică (pentru NorishorPhufos):

Mersi mult.

| NorishorPhufos a răspuns (pentru boby98c):

Cu placere happy