| Claudiu120719 a întrebat:

am si eu cateva intrebari, acestea sunt:

1. Am trecut pe clasa a 9-a si ma tot intreb daca in clasa 9 o sa dam acele teste initiale, sau pur si simplu teste prin care profesorii sa vada nivelul de cunostinte..., la ce as putea da aceste teste stiind ca sunt la profilul stiinte sociale?

2. M-am informat ceva despre acest profil si l-am ales dar la o intrebare inca nu i-am gasit raspuns, profilul stiinte sociale este sau nu bilingv?

3. La stiine sociale la ce se da bacul concret? Eu stiu ca la romana, istorie sau geografie (la alegere) si o materie speciala gen (logica, filosofie, sociologie,economie), acestea fiind materile scrise iar cele de la oral?

Răspuns Câştigător
| EvaDuarte a răspuns:

Aceste lucruri la poti afla de la secretariat sau profesorul diriginte, fiindca indiferent ce spunem noi lucrurile stau diferit in fiecare scoala. nu este neaparat un profil bilingv, dar cel mai probabil vei face cel putin doua limbi moderne(asa e in fiecare liceu indiferent de profil - engleza, franceza, spaniola, germana, portugheza, depinde). Testele initiale se dau la toate materiile si se dau in fiecare an, dar asta depinde de profesori, iar notele nu se trec in catalog, dar si asta depinde. Iar despre BAC -vei avea romana, istorie, ceva la alegere logica, psiho, geografie, iar la oral limba moderna, romana, TIC, dar nu te gandi de acum ca lucrurile astea se schimba destul de des

| Claudiu120719 explică (pentru EvaDuarte):

Iti multumesc foarte mult pentru raspunsul tau, dar le multumesc si celorlalti, doar ca tu ai punctat tot si ai dat detalii unde chiar voiam sa fie date detalii concrete

5 răspunsuri:
| IonutPutinica a răspuns:

Eu cand am trecut in clasa a 9-a am dat cam la toate materiile teste initiale, sunt la mate-info.
La celelalte intrebari nu iti pot raspunde.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. TEORETIC, ar trebui să dai test iniţial la fiecare materie studiată în clasele anterioare.
Depinde şi de profesori...

2. Depinde de liceul la care ai fost repartizat...
Oricum, dacă NU ai dat ( în prealabil ) test de bilingv, atunci NU eşti la specializare cu bilingv!
Dar, este posibil ca la liceul tău să fie şi clasă de bilingv.

3. La "Ştiinţe Sociale" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune.

| AdrenalinTm a răspuns:

1 la materiile de baza a liceului :romana istorie,geografie, logica, filosofie, sociologie, economie.sa vada la ce esti pregatit mai bine
2 este bilingv: logica, filosofie, sociologie sunt niste limbi straine
3 da

| KilluaZoldyck a răspuns:

1. Dai test initial la toate materiile.
2. Faci 3 ore de engleza, 1 latina, 2 spaniola.(asa fac eu fiind la stiinte sociale)
3. Se da bac la TIC, ROMANA, istorie(obligatoriu), Engleza, si ai de ales dintre geografie/logica/antreprenoriala/filosofie/sociologie. FUNDA?