| XxXsTyLLeXxX a întrebat:

anul acesta termin clasa a 8 a si m-am gandit ce pot sa ies daca merg la matematica informatica intesinv informatica, stiu ca trebuie sa fac o facultate dar ce pot sa aleg daca fac acel profil

Răspuns Câştigător
| LtCat a răspuns:

Păi poți să alegi cam orice, nu contează. Dar daca tot te duci la intensiv informatica ai putea alege informatica, sa te faci programator/scripter. Un avantaj dacă vrei să ai un job în așa ceva e acela că nu ai nevoie de facultate. Da, faculatea poate că ar ajuta, dar cât timp îți faci un portofoliu cu munca ta (care să fie și de calitate) ești ca și angajat. Sau, dacă vrei, nici nu te angajezi, poți lucra pe internet, de acasă (freelancing). Desigur, ca să ai succes în domeniul ăsta trebuie chiar să fii pasionat, nu doar să te intereseze banii (care pot fi chiar destul de mulți).

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Pana termini tu liceul vor mai aparea sau vor disparea multe facultati.Straduieste-te sa fii performant.

| GabrieL98KiDD a răspuns:

Si eu sunt la profil mate info, info intensiv si nu este obligatoriu sa dai dupa undeva numai cu info, eu de exemplu sunt clasa a 12a si o sa dau la politie care nu are legatura cu informatica.
E adevarat ca o sa faci multa informatica la scoala(6 7 ore chiar, asta dupa clasa a 10a) si o sa programezi in code blocks dar nu faci ceva foarte complicat ca sa zic asa, adica tu doar te initiezi si daca tie iti place info atunci te duci pe la politehnica la Timisoara sau Bucuresti ca acolo se face programare dar daca nu iti place poti sa incerci unde vrei tu.
Sper ca te-am ajutat. happy

| GabrieL98KiDD a răspuns:

A da, am uitat ca la sfarsitul clasei a 12a o sa dai si un atestat la informatica ce presupune crearea unui proiect in word sau xl si o proba despre o baza de date gen fox pro sau alte alea dar o sa afli tu in clasa a 12a...

| LtCat a răspuns (pentru GabrieL98KiDD):

Nu te ajută chiar atât de mult atestatul ăla...