| Gabby98 a întrebat:

Azi am dat examenul la romana si nu sunt sigur la partea a doua exercitiul 6 unde trebuia sa facem propozitia predicativa. Am scris (El este cum a crezut.) Este bine? sad

11 răspunsuri:
| DiannaaMiha a răspuns:

Da este foarte bine..Eu am scris "El va deveni cum si-adorit"

| ali7777777 a răspuns:

Da

| Gabby98 explică (pentru ali7777777):

De fapt am scris. El a fost cum a crezut. adica verbul e la trecut tot e bine?

| XsupermenX a răspuns (pentru Gabby98):

DA e bine

| codax a răspuns (pentru XsupermenX):

Tu ce ai scris la ex ala cu anotimpul eu am zis vara si in toti anii

| XsupermenX a răspuns (pentru codax):

Te referi la exercitiul 3 de la subiectul 1? Daca da atunci Vara si pe la parguitul strugurilor.

| ali7777777 a răspuns:

Nu mai este bine

| LovellyAngel a răspuns (pentru ali7777777):

Ba este bine cum a scris.

| codax a răspuns:

Dar la ex cu genul epic e bine daca am scris ca actiunea este pe un singur fir narativ si actiunea este simpla?

| Pisikutzzza999 a răspuns:

Nu deloc!
Propozitia predicativa trebuia sa sune asa : Ele se joaca prinselea in curte.

| ViperSniper a răspuns:

Da este foarte bine..Eu am dat exemplu :El este cum e descris: stiu ca trebuia introdusa prin (cum) te asigur ca la aceasta parte vei primi punctaj maxim