| Ronaldo_Demmy_1990 a întrebat:

Care este Aria triunghiului isoscel daca stiu cele doua laturi. dar nu stii baza... Dau funda. Please.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Enunțul este greșit.
La un triunghi isoscel, nu poți să spui că „știu cele două laturi".
E un non sens.
Știind „cele două laturi" se cheamă că știi valoarea uneia din cele două laturi, care sunt egale.
Dacă spui „cele două laturi" se cheamă că, o dată, știi cele două laturi egale, și, a doua oară, o a doua latură s-ar chema aceea pe care tu o iubești „bază".
Deci, reformulează!

| SkyPilot a răspuns:

Nu se poate afla. Iti mai trebuie ceva. Baza sau un unghi. Sau altceva.