| Vali215 a întrebat:

Ce cărți sau pachete îmi recomandați pentru a învăța limba engleză? Sunt bunicel la traducere dar la vorbire sunt praf.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nicio carte, niciun ghid. caută pe net un nativ și vorbește cu el/ea. așa îți dai drumu la vorbit. altfel degeaba citești cărți. și vorbește singur prin casă. caută pe net subiecte și vorbește cât mai mult despre unul. cu dicționar în față dacă e cazu să cauți termenii necunoscuți

| Vali215 explică (pentru Adry05):

Am avut șansa la locul de muncă să vorbesc în engleză laughing) nu a ieșit deloc bine

| Adry05 a răspuns (pentru Vali215):

Păi normal că nu-ți iese bine din prima...

| Lucian4 a răspuns:

Aculta skynews pe Youtube sau CNN sau abc Australia

| Vali215 explică (pentru Lucian4):

Ascult și urmăresc multe emisiuni si programe în limba engleză. M-au ajutat și acestea destul de mult. Dar nu să vorbesc laughing Mersi frumos

| Lucian4 a răspuns (pentru Vali215):

Atunci trebuie sa vii in Londra sa vorbesti... :-d

| Vali215 explică (pentru Lucian4):

Nu spun nu

| Bizon95 a răspuns:

Cu vorbirea e cel mai naspa

aplicatia Duolingo rezolva partial (te asculta cand vorbesti)

ar trebui sa te duci la, lectii gratuite... se gasesc prin Bucuresti, chiar daca unele sunt tinute de diverse biserici mai aiurea (Baptista de exemplu), ca sa inveti sa vorbesti iti trebuie exercitiu SI sa fi corectat, o carte nu prea ajuta decat partial

| Vali215 explică (pentru Bizon95):

Până acum am folosit Duolingo. Și da, m-a ajutat super mult, dar aș vrea să încerc și altceva. Mersi big grin

| Bizon95 a răspuns (pentru Vali215):

Pai, eu am invatat sa inteleg engleza vorbita pur si simplu uitandu-ma la desene in engleza fara subtirare (la unele canale de televiziune digitala prin cablu se poate schimba limba audio)
acolo e FOARTE CLAR care e actiunea si vorbitul e destul de lent si foarte clar (ca pentru copii)

insa problema principala e vorbitul, asta e cel mai greu de antrenat singur

| Vali215 explică (pentru Bizon95):

Dap, vorbitul este partea mai dificilă