| SarahMariah22 a întrebat:

curand am simularile de clasa a VIII-a. Voiam sa va intreb, acolo unde trebuie sa scrii initiala tatalui, daca tatal meu are doua prenume, ce ar trebui sa scriu? De ex. ambele in urmatorul mod: D.-P. sau doar unul dintre ele?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa scrii initialele ambelor prenume si cu liniuta intre ele daca asa sunt inscrise in cartea de identitate.
De exemplu daca sunt inscrise Dumitru-Petru (am scris ex. la intamplare) atunci vei scrie D.-P., daca sunt inscrise Dumitru Petru atunci vei scrie D.P.

1 răspuns: