| kTERINCA a întrebat:

De o luna am aceasta dilema:la ce profil sa dau la liceu?
Sunt elev in clasa a 8-a din Slatina, vreau sa dau la Minulescu sau la Greceanu. M-am gandit la filologie, pentru. ca imi place romana, engleza si franceza, dar am auzit ca nu voi iesi un om de succes din acest profil.Imi place mult matematica, as da la mate-info, dar nu inghit deloc fizica(mi se pare cea mai urata materie posibila). Daca nu as avea fobie la sange as da la profil bio-chimie, ca apoi sa devin doctor.
M-am gandit sa devin translator.Credeti ca merita?
Ce meserie buna si ce profil as putea sa aleg pentru viitorul meu?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mdll966 a răspuns:

Intai si intai gandeste-te la ceea ce ai vrea sa devii in viitor! In legatura cu profilul filologie nu este adevarat.De acolo poti da la:litere(unde poti deveni translator),jurnalistica,drept,filologie...Uite, eu de ex as vrea sa urmez profilul stiinte sociale si sa dau la Facultatea de Drept. Daca vrei sa devii translator, urmeaza acest profil. Sper ca ti-am fost de ajutor! Fundita?