| Doctorfishadi a întrebat:

de pe ce site pot sa vad si eu macar 10 variante bac 2014 m2 matematica? Tin sa va zic ca profesorii ne-au lasat balta clasa si nu am de unde sa invat.Bani de dat pe carti nu am.Rog ajutor! Daca stiti un link, rog ajutor! Ps:daca va pricepeti vreunu la matematica, si aveti mult timp liber mai bine mi-ati da un facebook ceva sa vorbim seara pe chat! Nu vreau sa afirm ceva nasol despre acest sistem prost.Eu sunt la profil electric si dau cam acelasi bac ca cei de la stiinte.Ma simt defavorizat de acest lucru, adica la bio si romana sunt foarte bun, insa bio nu mai fac de 2 ani.Cei de la stiinte fac multe ore, iar profesorii lor sunt mult mai pregatiti.Aceasta este realitatea, vreau sa invat dar cum sa iau bacul daca doamna la mate ne invata doar chestii elementare cu delta? Nu am pe nimeni sa ma ajute, fratele meu este bonlav si nu am bani de meditatii.Aceasta este situatia,in Romania la profilele slabe de mecanic si electric. Ministerul ne ofera un nivel de pregatire slab, iar la bac ne da un nivel care nu tine de pregatirea noastra, la acest profil doar cam 1 din 30 copi ia bacul in general, de ce? Sa stiti ca nu noi suntem vinovati chiar mereu! Nu sunt un elev slab, dar nu pot fi bun la toate.Cel mai probabil voi lua 10 la romana si biologie si 3 la mate. Daca nu imi placea cartea nu as trece la nimic.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi subiectele de la linkul :
subiecte2013.edu.ro/2013/bacalaureat/modeledesubiecte/probescrise/E_c_Matematica.zip

subiecte2013.edu.ro/2013/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/E_c_Istorie_Matematica.zip

subiecte2013.edu.ro/2013/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/iulie/E_c_Matematica_Istorie_3_iulie.zip

subiecte2013.edu.ro/2013/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/iulie/Ec_Matematica_Istorie_rezerva_3_iulie.zip

subiecte2013.edu.ro/2013/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/septembrie/E_c_istorie_matematica_scris_subiecte_si_bareme_28_august_2013.zip

subiecte2013.edu.ro/2013/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/septembrie/E_c_istorie_matematica_scris_rezerva_subiecte_si_bareme_28_august_2013.zip

subiecte2012.edu.ro/2012/bacalaureat/modeledesubiecte/probescrise/E_c_Matematica.zip

subiecte2012.edu.ro/2012/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/Proba_E_c_Matematica_Istorie_ses_speciala.zip

subiecte2012.edu.ro/2012/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/iulie/Proba_E_c_matematica_istorie_04_iulie.zip

subiecte2012.edu.ro/2012/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/iulie/Proba_E_c_matematica-istorie_rezerva_04_iulie_2012.zip

subiecte2012.edu.ro/2012/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/septembrie/Proba_E_c_matematica_istorie_subiecte_si_bareme_29_august_2012.zip

subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Modele_de_subiecte/Probe_scrise/E_c_Matematica_.zip

subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/Proba_E_c_Matematica_Istorie.zip

subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/Proba_E_c_Matematica_Istorie_rezerva_.zip

subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/septembrie/Proba_E_c_Matematica_Istorie_Var_02.zip

subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/septembrie/Proba_E_c_Matematica_VAR_03_rezerva.zip

subiecte2010.edu.ro/bacalaureat/Modele_de_subiecte/Probe_scrise/E_c)_(i)_matematica/E_c)_(i)_matematica_v2.zip

subiecte2010.edu.ro/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/Proba_E_c_.zip

subiecte2010.edu.ro/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/Proba_E_c_rezerva.zip

subiecte2010.edu.ro/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/august-septembrie/PROBA_E_c_ses_II_6.zip

subiecte2010.edu.ro/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/august-septembrie/Proba_E_c_rezerva_8.zip

http://arhiva.subiecte.edu.ro/......2/Proba_D/

arhiva.subiecte.edu.ro/2009/bacalaureat/subiecte/D_matematica_MT2.zip

arhiva.subiecte.edu.ro/2009/bacalaureat/sesiune_speciala/Proba_D.zip

http://arhiva.subiecte.edu.ro/......D_rezerva/

La Mulţi Ani!

http://i.imgur.com/D0Os2.jpg

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dacă profesorii v-au lăsat baltă, ai grijă pe unde calci să nu iei apă la picioare!
După textul pe care ni l-ai propus, mă îndoiesc că ai putea să iei 10 la română.

| Doctorfishadi explică (pentru corolav):

La lb romana am fost si sunt olimpic, desi am ca si calificare viitor electrician pot sa ma iau la romana cu cei mai buni de la filologie, o spun fara pic de modestie.La biologie pana cand nu am mai facut am avut doar 10 in linie, din generala si pana in a 10-a! Sincer, doar daca-s sarac nu inseamna ca sunt si prost.Iar faptul ca profii ne-au cam lasat balta se datoreste celorlalti elevi din clasa! In clasa a9-a am avut 10 pe linie la matematica, dar apoi a venit un "fraier"(altfel nu il pot numi, gresea cand calcula punctajul la test) care nu ne-a invatat mai nimic, apoi a venit o doamna mai slaba ca noi si uite-ma in prezent.Prostit din cauza sistemului, uuuuuuuuua! Trag un semnal de alarma.Si nu va mai indoiti ca veti ramane asa,sau va puteti rupe ceva! Ma documentez pe net la materiile celelalte mereu,dar matematica este unica, daca nu ai pe cineva alaturi nu vei reusi niciodata, legile, teoremele, exceptiile, sunt unice intre materii.Cei de la filologie au cel mai usor bac.Matematica inseamna exactitate si precizie maxima, nu basme cu feti frumosi si baliverne pe care le autodeduci usor folosind un text aruncat pe o pagina alba, sau la bio unde stiu extrem de multe pe animale si plante, mai putin pe genetica pentru ca fiind la electric nu prea am urcat atat.Biologia mi-a fost ca o mama care m-a ascultat si vorbit prin paginile clare despre faptele omului si neintelegerile omului cu natura, despre cum functioneaza un organism, despre terra pana la urma.Desi am fost clasat de profesori ca geniu aruncat intr-o clasa de rahat, au incercat sa ma transfere la mate info, dar a fost prea tarziu, prosia din jurul meu m-a facut orb, orb sa nu vad adevarul, adevarul ca daca raman in aceasta clasa ma voi pierde in timp.Pentru parinti nu a contat profilul si nu m-au sustinut pentru a-l schimba.In ziua de azi ma lupt cu prostia celor din jurul meu si incerc ca razbat, sa prind un fulg mort de speranta, dar este........prea tarziu.Boala fratelui meu m-a facut sa nu mai vreau sa invat ca si inainte, au aparut certuri, am renuntat la prieteni pentru studierea biologiei, acum singurii prieteni adevarati imi sunt animalele mele, cainii si pestii despre care stiu totul, de la tara de unde vine fiecare specie in parte pana la valorile de ph si dh originare.Desi nu par, acestea sunt notiuni inalte de chimie si biologie.In generala doar doi profesori au avut incredere in mine.De aceea am intrat la electric.Cand in generala ceilalti erau lasati sa copieze in fata mea si luau 10 la rand, iar mie imi scadeau puncte la test pe fond ca de, data trecuta ai fost mai slab, odata cand am luat la franceza 10, doamna m-a ascultat sperand sa imi scada nota, ghinion, am fost pregatit, si totusi a luat testul, l-a aruncat si a zis 8, chiar si dupa ascultare la care nu am gresit nimic! Am sacrificat pauzele in liceu in care invatam la diverse materii in plus.Cand se uita la mine proful de geografie din a 5-a, pana in a 8-a, imi zicea:"Parca in tine vad un om, o speranta a romaniei, vei deveni mare intr-o zi", si acum imi vine sa plang.Sau cand se uita proful de biologie pe notele de la mate, franceza si engleza, imi zicea:"De ce se coporta asa cu tine profesorii, esti foarte inteligent.Ei de ce nu vad asta?"In clasa a8-a am cucerit si proful de chimie.Imi amintesc ca in a 8-a i-am adus profului de biologie 2 carti de editura diferita de bio cls 8. A zis ce faci cu ele? Eu i-am zis,(era ultima nota a anului)stiu totul din aceste carti dl, ceva mai avansat nu gasiti).A ramas mut! Mut dar fericit.Cand am facut serbarea de sfarsit de an, am avut media 8, 80 si am primit o mentiune pe care nu mi-a dat-o,ca cica nu se mai acorda! Dl prof de biologie a plecat capul jos si a zis"pacat! Ascund adevarata valoare,pentru ce? Pentru niste afoni care abia stiu sa se exprime fluent si care abia abia au trecut la materia dansului!"Acesta este sistemul,unul prost si orb, unul in care adevaratele valori mor neatinse! Nu a fost o intamplare imaginara ce v-am zis eu in aceste randuri, ci o intamplare pe care am trait-o si o traiesc in fiecare zi din anul scolar! O intamplare a unui om numit de colegi tocilar imputit, ca de ei pierd timpul cu ceva interesant, cu bauturi alcoolice! Daca nu vreti sa raspundeti concret, nu mai raspundeti oameni buni!

| corolav a răspuns:

Degeaba, nu m-ai convins!
Nu mai comentez.

| Doctorfishadi explică (pentru corolav):

Poate sunteti vreun prof mustrat de constiinta, cine stie?! Oricum eu am cerut doar un link nu critici.In viata reala imi place sa scriu povesti, poezi si romane, plus sa pictez dumneata oi fi un oarecare.Ce sa mai comentezi cand raspunsurile dvs nu au nici o legatura cu subiectul meu.Nu am intrebat daca iau 10 la romana, am intrebat de un link cu subiecte posibile mate. Daca mai dati un raspuns gen degeaba, sau nu mai comentez va raportez conducerii TPU! Rolul site-ului este sa ajute nu sa critice sau sa descurajeze! Daca stiati un pic de matematica poate ma ajutati, insa vad ca stiti doar "degeaba sau nu mai comentez", nu aveti argumente sa comentati! Cine a vrut sa ma ajute a facut-o.Ps:daca tu ai luat 2 la lb.Romana nu cred ca se aplica la toti.La mine se aplica dar..la matematica,adevarat este un caz rar dar adevarat, bun la toate, slab la mate! Asta este, suntem oameni fratilor. Daca stii atata romana i-a spune-mi care sunt formele de exprimare cand vine vorba de un text argumentativ, fara sa cauti pe net!

| Doctorfishadi explică (pentru corolav):

Dl sau doamna de aceea a ajuns tara asta atat de jos, pentru ca majoritatea oamenilor mint, iar cand n-i se arata adevarul suntem orbi si nu mai facem diferenta intre el si ruda lui minciuna! Pacat! Nu am scris pe TPU minciuni, asa ca mi-e drag sa scriu, am scris pentru ca daca iau o nota gen 3sau 4 la mate la bac, cei care au avut incredere in mine vor fi dezamagiti.Ps:nu stiti raspunsul la intrebarea cu textul argumentativ, nivelul intrebarii este undeva la cls 5 max!

| ProfDeMate a răspuns:

Draga Adi,
Incearca sa descarci variante pentru M2 de pe site-ul www.mate.info.ro. Sunt convins ca vei gasi acolo mai multe lucruri interesante pentru pregatirea ta la matematica.
Mult succes!
Prof De Mate
mate. didactic@yahoo.com