| RecKinul a întrebat:

Doresc să ştiu care este diferenţa dintre o lucrare de dizertaţie şi o lucrare de doctorat. A cautat pe net dar singura explicaţie găsită este că amândouă sunt lucrări stiintifice. Doresc o explicaţie mai clară a diferenţei dintre acestea două.

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In general, in lucrarea de disertatie, se trateaza un subiect existent, care se analizeaza dintr-un punct nou de vedere.
Lucrarea de doctorat trebuie sa fie inedita, sa abordeze un subiect care nu a mai fost abordat sau a fost, dar foarte superficial si sa faca o analiza amanuntita a acelui subiect.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lucrarea de dizeratie se da la sfarsitul unui ciclu de masterat si este asemanatoare unei lucrari de licenta, nimic deosebit.

Doctoratul este lucrarea care se da in urma terminarii unui ciclu de doctorat si implica foarte multa cercetare proprie