| DeCeMaiContează a întrebat:

Dupa cum v-am mai spus, intru in clasa a 9-a.Am intrat la profilul stiinte sociale.Imi poate spune cineva cum este la acest profil? Am inteles ca se bazeaza mult pe romana, istorie si geografie.As vrea sa aflu si cum este matematica la acest profil deoarece eu nu ma pricep la aceasta materie.As mai vrea sa stiu ce trebuie sa recapitulez.Va multumesc anticipat. Ofer funda!
P.S.:Stiu ca sunteti satuli de aceste intrebari,mai ales in aceasta perioada, dar chiar sunt curios sa aflu.

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Materiile de baza sunt Istoria, Geografie, Stiintele socio-umane (logica, psihologie, filosofie, economie, sociologie). Materiile secundare sunt Romana, Limbile straine, Latina.
Fizica, Chimie, Biologie nu mai faci din clasa a XIa. Matematica faci 2 ore pe saptamana, in toti anii de liceu.

Cam asa este si la filologie, insa acolo nu dai teza la socio-umane, dai la latina. Pe ei o sa-i lase mai usor la socio-umane, chiar daca teoretic faceti la fel de mult.

| KanezuY a răspuns:

Si eu am intrat tot la stiinte sociale si am fost informata de la liceu ce ore voi face:
In primul rând, profilul se axează pe: istorie, geografie, romana si limbi străine, in special engleza (eu fiind la intensiv engleza).
Latina nu se studiază atat de mult si nici materiile reale precum : matematica, fizica, biologia, etc. (Insa nu uita ca le faci pana in clasa a 12a, deci acorda le si lor atenție). Vei mai face si desen, muzica, religie, sport si dirigenție.

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Stiintele sociale sunt logica(cls 9), psihologie(cls10), sociologie si economie(cls 11) si filozofie(cls12)
Cu toate acestea, da, materii de baza sunt si romana, istoria, latina si mai putin geografia(dar mai mult fata de cei de la real)
Eu sunt la filo.
Cele doua profiluri sunt cam asemanatoare