| Ciupercă_Sergiu_1994 a întrebat:

Eu as dori sa mă fac judecător, cel mai potrivit profil din orașul meu este profilul Ştiinte Sociale. Cineva m-a sfătuit sa aleg mai bine profilul Ştiinte ale Naturii pentru ca dacă mă răzgândesc undeva în clasa a11a este târziu și după nu voi putea face o facultate bazata pe stiinte exacte dacă fac profilul uman. A spus ca și acolo se face romana. Pe mine mă atrage mai mult profilul Științe sociale, pentru ca îmi plac mai mult materiile precum istoria, geografia, etc., dar o profesoara mi-a spus ca în general la profilul de Științe ale naturii sunt copii slăbuți la învațătura. Ce sa aleg? As dori un sfat de la cineva care a fost la profilul Ştiinte ale naturii și a urmat o facultate bazata pe stiinte sociale. Funda

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a te ajuta putin la admiterea la o facultate de drept este bine sa urmezi liceul la un profil de filologie sau stiinte sociale.

| Adry05 a răspuns:

Ce sfat prost, daca vrei sa mergi pe ceva general te duci pe mate-info nu pe stiintele naturii. Eu te-as sfatui sa mergi ori la stiinte sociale daca chiar iti doresti ori la filologie. La filologie e cam acelasi lucru, sunt ore mai putine de economie care-ti trebuie la admitere la drept dar totusi si acolo dai bacul si de obicei clasele de filologie sunt mai bune decat cele de stiinte sociale in sensul ca acolo intra de obicei cei cu note mai mari dupa admitere. Si la filologie faci geografie si istorie deci nu le pierzi si ai o varietate putin mai mare spre alte facultati decat la stiinte sociale. Acum alegerea a ta, gandeste-te bine cum vrei si unde, ia in calcul posibilitatea razgandirii.
Mult succes! big grin

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Totuşi, dacă doreşti să faci o Facultate de Drept, atunci este PREFERABIL să te înscrii la un liceu cu specializarea de Filologie sau Ştiinţe Sociale!