| LoveMusic14 a întrebat:

Eu dau sambata pet-ul (ca a echivaleze bilingvul) sunt clasa a 8a si as vrea la liceu sa ma duc la o clasa de bilingv. Acum problema este ca rezultatele de la pet vin abia pe 6 Iulie cand eu deja termin cu capacitatea si tot. Daca rezultatele vin asa târziu, ma mai pot înscrie la o clasa de bilingv?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Este alegerea ta sa dai" Preliminary English Test"(pet) --- examenul respectiv nu are nicio treaba cu admiterea la o clasa cu regim de predare bilingv!

Daca nu te vei inscrie si nu vei sustine probele de verificare a cunostintelor de limba moderna, la repartitia computerizata din luna iulie nu ai nicio sansa sa fii repartizat la o clasa de bilingv engleza.Sustinerea probelor de verificare a cunostintelor de limba moderna, din perioada 27-30 Mai 2015, este obligatorie pentru toti cei care doresc sa urmeze cursurile liceale la clase cu regim de predare bilingv.

p.s. Inscrierea candidatilor pentru sustinerea probelor de verificare se face in perioada 25-26 mai 2015, conform calendarului admiterii in liceu.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, doar din ACEST an ( 2015-2016 ) s-a introdus posibilitatea echivalării probei de "bilingv" cu Certificate lingvistice recunoscute internaţional :)

"Art.4... (2) Candidaţii care promovează, pe parcursul învățământului gimnazial, examene cu recunoaștere internațională pentru certificarea competențelor lingvistice în limbi străine pot solicita recunoașterea și echivalarea rezultatelor obținute la aceste examene cu proba de verificare a cunoștințelor de limbă modernă pentru admiterea în clasele a IX-a cu program bilingv de predare a unei limbi moderne de circulaţie internaţională.
(3) Recunoașterea și echivalarea rezultatelor obținute la aceste examene cu proba de verificare a cunoștințelor de limbă modernă pentru admiterea în clasele a IX-a cu program bilingv de predare a unei limbi moderne de circulaţie internaţională se fac, la cerere, dacă certificatul obținut/diploma obținută validează un nivel de competență lingvistică egal sau superior nivelului A2, corespunzător Cadrului European Comun de Referință pentru Limbi.
(4) Se recunosc şi se echivalează rezultatele obţinute pentru limbile moderne, examenele și instituțiile menţionate în Lista examenelor cu recunoaştere internaţională pentru certificarea competenţelor lingvistice în limbi străine care pot fi recunoscute şi echivalate cu proba de evaluare a competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională studiată pe parcursul învăţământului liceal, din cadrul examenului de bacalaureat, în vigoare pentru anul respectiv. De asemenea, se recunosc şi se echivalează rezultatele obţinute la examenele care conferă nivelul de competență lingvistică A2, organizat de instituțiile prevăzute în lista menționată, pentru limba modernă la care fiecare instituție are deja examene prevăzute în listă.
(5) Candidații cărora li se recunosc și echivalează rezultatele obținute la examene cu recunoaștere internațională pentru certificarea competențelor lingvistice în limbi străine, conform prevederilor prezentului ordin, primesc nota 10 la proba de verificare a cunoștințelor de limbă modernă pentru admiterea în clasele a IX-a cu program bilingv de predare a unei limbi moderne de circulaţie internaţională." - SURSA = Ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Din păcate, NU am găsit Metodologia oficială conform căreia se va efectua recunoaşterea :(

Drept urmare, am să-ţi CITEZ comunicatul primit de Centrul de examinare din Timişoara :
"2. Comisii de echivalare :
La nivelul fiecărei instituții de învățământ unde sunt candidați pentru proba de bilingv, se constituie comisii de de echivalare a diplomelor obținute în urma susținerii și PROMOVĂRII unui examen inernațional de nivel A2 sau superior care se regăsește în Lista examenelor cu recunoaştere internaţională pentru certificarea competenţelor lingvistice în limbi străine care pot fi recunoscute şi echivalate cu proba de evaluare a competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională studiată pe parcursul învăţământului liceal, din cadrul examenului de bacalaureat, în vigoare.
Comisiile constituite la nivel de școală vor transmite datele elevilor ale căror diplome au fost echivalate, în tabel, cu antetul școlii, semnătura și ștampila conducerii menționându-se certificatul de limbă echivalat și nivelul.
De asemenea, în dosarul pe care școlile îl vor transmite centrului de examinare se vor regăsi copiile certificatelor traduse și legalizate ale tuturor celor care solicită echivalarea, precum și cererile de echivalare adresate unității de învățământ." - SURSA :
https://tmenglish.files.wordpress.com/......izare.docx

Vezi şi Adresele M.E.N. de la linkul :
https://tmenglish.files.wordpress.com/......tensiv.pdf

https://tmenglish.files.wordpress.com/......-cls-v.pdf

Din cele de mai sus REIESE că tu TREBUIE să depui o Cerere de recunoaştere a probei de bilingv ( Engleză, în acest caz ) - Cerere pe care o depui la şcoala în care studiezi acum ( în fiecare şcoală ar trebui să existe o Comisie de echivalare )!
La Cererea respectivă trebuie să anexezi o copie a Certificatului internaţional ( PET, în cazul tău ).
Pentru echivalare trebuie să ai MINIM calificativul A2 ( sau unul superior )!

Se poate echivala proba de bilingv cu un Certificat obţinut la unul din examenele aflate în lista din Anexa O.M.E.N. nr. 3483/15.05.2014 de la linkul :
http://www.isjilfov.ro/files/fisiere/Anexa-OMEN-3483_2014.pdf

Comisia şcolară se va pronunţa cu privire la recunoaşterea solicitată de tine; iar în cazul în care ţi se va aproba recunoaşterea, atunci va trimite dosarul la Centrul unde se va organiza proba de bilingv - pentru validare - apoi ei îl vor retrimite şcolii tale...

Din PĂCATE, dacă rezultatul probei tale vine "abia pe 6 Iulie", NU mai poţi cere/realiza recunoaşterea/echivalarea probei :( :( :(

Deci, NU te poţi înscrie la o clasă de bilingv decât dacă SUSŢII probele în perioada 27-30 mai 2015!

Toate cele bune.