| mihaibute a întrebat:

Imi puteti explica legatura covalenta? Cumii dau seama cati electronipune in comun un atom? Dau funda

3 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Atomii pun in comun electroni in functie de valenta

| AnonimusC3000 a răspuns:

Pai in primul rand. legatura covalenta este de 2 feluri:
1. covalenta polara( atunci cand unesti electroni de la atomi diferiti. ex: HCl
2. covalenta nepolara( atunci cand se unesc electroni de la acelasi atom. ex: N2)

Pt a pune electronii trebuie sa ai in vedere cateva chestii:
1. sa te uiti in sistemul periodic sa vezi cati electroni are elementul ( elementele) pe care le cauti pe ultimul strat!
2. un punct reprezinta un electron deci conform principiului lui Pauli, o orbitala contine 2 electroni, deci in jurul simbolului elementului vor fi cel putin 1 punct sau cel mult 8( 2 sus, 2 jos, 2 stanga, 2 dreapta!

Acum trebuie sa te orientezi astfel incat electronii sa fie dispusi in asa fel incat sa ii poti uni cu electronii celuilalt element! sus trebuie sa fie pusi obligatoriu primii electroni deoarece elementul ales este stabil. si in cazul hidrogenului care are 1 singur electron. sa incerci sa il pui ori in partea stanga ori in dreapta!

Cam atat. sper sa-ti fi fost de folos.