| darkusss a întrebat:

Salut TPU-isti. Vin cu o intrebare despre bacul la romana 2015. Va rog a-mi raspunde doar cei mai experimentati in domeniu.
Va rog a-mi spune cate o opera pentru fiecare tip de cerinta la subiectul III.
Text dramatic.: Va rog sa-mi dati un ex. sau doua de opere ce se incadreaza aici.

Text Poetic:Va rog sa-mi dati un ex. sau doua de opere ce se incadreaza aici.

Roman al experientei: Va rog sa-mi dati un ex. sau doua de opere ce se incadreaza aici.

Nuvela: Va rog sa-mi dati un ex. sau doua de opere ce se incadreaza aici.

Tema si viziunea despre lume MIHAIL SADOVEANU, NICHITA STANESCU ETC.: Va rog sa-mi dati un ex. sau doua de opere ce se incadreaza aici.

Basm cult: Va rog sa-mi dati un ex. sau doua de opere ce se incadreaza aici.

Răspuns Câştigător
| miraabela a răspuns:

Text dramatic: Iona de Marin Sorescu
Text poetic: Modernismul( Eu nu strivesc corola de minuni a lumii - Lucian Blaga, Testament - Tudor Arghezi, Riga Crypto si lapona Enigel - Ion Barbu ), Romantismul (Luceafarul - Mihai Eminescu ), Simbolismul (Plumb - George Bacovia), Traditionalismul (Aci sosi pe vremuri - Ion Pillat), Neomodernismul (Lectia despre cub - Nichita Stanescu)
Roman al experientei: Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi de Camil Petrescu
Nuvela: nuvela psihologica (Moara cu Noroc - Ioan Slavici), nuvela romantica de inspiratie istorica (Alexandru Lapusneanul - Costache Negruzzi)
Mihail Sadoveanu - Hanu Ancutei din care se invata Fantana dintre plopi
Basm cult: Povestea lui Harap-Alb de Ion Creanga

| darkusss explică (pentru miraabela):

Multumesc mult. :*

1 răspuns: