| Stefffanutz a întrebat:

Maine dau o corigenta la chimie si imi e tare frica... dar am auzit ca este o lege conform careia profesori sunt obligati sa treaca elevii pana in clasa a 10 a... e adevarat?

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Învătămantul este obligatoriu pâna in clasa a X-a, asadar profesorii te pot lăsa repetentă trei ani la rând, consecutiv, apoi vei fi exmatriculată. Să nu crezi că o clasă de elevi poate fi desființată daca tu nu mai esti. O clasă poate functiona si doar cu zece elevi in ea. Nu sunt obligati sa te treacă clasa. Pune mâna si învata sa nu ajungi in situatia asta. Corigenta se poate da de trei ori in toamnă, tine-te de profesor si roaga-l să te treacă. Asta e părerea mea. Examenul e scris si oral, cred ca stii. Si se incheie cu un proces-verbal.