| Crainstorm20 a întrebat:

Pe voi nu va enerveaza faptul ca exista unii elevi supradotati si ca lor le este mai usor? :/Nu va fac sa va simtiti prosti?
P.Sbig grinau funda pentru cel mai bun raspuns!

7 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Supradotati? La pat?

| Crainstorm20 explică (pentru whatevernvm):

Supradotat = persoana cu inteligenta peste medie(ridicata).

| whatevernvm a răspuns (pentru Crainstorm20):

Eram sarcastica.

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut!
Sunt profesoara si imi place sa lucrez cu acesti elevi supradotati, ceea ce nu inseamna ca ii neglijez pe ceilalti si ca nu le aloc si lor timp si atentie pentru a-I ajuta sa-si insuseasca material.
Cand eram eleva sau studenta, insa, nu ma enervau deloc acesti elevi supradotati, ci ma ambitionau sa muncesc mai mult, sa citesc mai mult, sa invat mai mult, pentrui a ajunge si eu la nivelul lor de cunostinte si la usurinta cu care abordau ei orice subiet. Si, ce crezi, mi-a reusit, am luat premiul I din clasa I pana in clasa a XII-a, m-am calificat la olimpiada de romana, faza nationala, din clasa a VII-a pana in clasa a XII-a (atunci olimpiada de romana incepea la clasa a VII-a, de vreo 10 ani, doar, se organizeaza olimpiada si la clasele a V-a si a VI-a) si am luat mereu un premiu special, o mentiune, un premiu III si chiar II (in clasa a X-a), am invatat la perfectie, la nivel de vorbitor nativ, doua limbi starine (engleza si germana), am terminat liceul cu media 9, 90 (a doua medie pe liceul meu), BAC-ul cu 10, 00, facultatea cu 10, 00 si licenta tot cu 10, 00.
Nu am fost unul dintre elevii supradotati, nu am cautat sa retin usor, ci bine si temeinic si avand doar un IQ peste medie (dar nu de geniu), am reusit prin munca, perseverenta si pasiune sa am aceste rezultate frumoase. Ideea e ca pe masura ce invatam mai mult, imi dezvoltam si memoria, si capacitatea de a rezolva probleme la stiintele exacte, si viteza de citire, asa incat, spre finalul facultatii, dupa atatia ani de pus creierul la contributie, am ajuns sa ma masor in inteligenta cu acesti elevi supradotati, ba chiar sa-i intrec pe unii dintre ei, care s-au bazat pe capacitatea lor innascurta, au neglijat studiile, mergand pe principiu ca ei oricum stiu totul de 10 si nu si-au mai dezvoltat mintea aproape deloc, in adolescenta si primii ani de tinerete.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Mda happy sa stii, dar daca te pui pe invatat poti sa ii ajungi si sa abordezi orice subiect

| Crainstorm20 explică (pentru ἶῆfἶῆἶƮყ):

Degeaba,este mult prea greu sa ajungi la nivelul lor XD.Ei asimileaza concepte/teorii mult mai repede.

| Terminator97 a răspuns:

Lor nu este mai usor, dimpotriva mai usor va este VOUA. Voi nu trebuie sa va chinuiti asa de mult, ajungeti acasa, va aruncati ghiozdanul si dati drumul la CS:GO. Nu ar trebui sa va faca sa va simtiti prost, ci dimpotriva sa va ambitioneze sa ii ajungeti din urma.