| Greeb22 a întrebat:

Pentru examenul de bilingv de la clasa a 8-a de anul asta...se poate trece doar daca ai o diploma de cambridge?

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Cand eram eu in clasa a 8-a(acum vreo 3 ani) nu, insa nu stiu daca nu a aparut vreo schimbare. Si eu am fost in situatia asta, dar crede-ma ca daca ai diploma de Cambridge e imposibil sa nu iei examenul de biling, care e de nivel mediu si la care trebuie sa iei peste 6, atata tot. In schimb, diploma de Cambridge te va ajuta la finalul clasei a Xii-a, cand, in baza acesteia, ti se va echivala proba de Competente lingvistice de al BAC. Mult succes la Evaluarea Nationala si la examenul de Biling si iti doresc sa reusesti la liceul si profilul dorit.

3 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Nu! dar daca ai luat Cambridge, cu siguranta treci usor de examenul de limba de intrare in liceu! Bafta!

| AnimeChu a răspuns:

În primul rând, la sfârşit de clasa a opta nu se dă examen decât la română şi matematică.
În al doilea rând, dacă vrei bilingv, depinde de liceul la care vrei să mergi şi limba. (engleză/franceză/spaniolă etc). Nu înţeleg care e treaba cu diploma de cambridge. Dacă e vorba de un liceu cu profil ceva şi bilingv o limbă străină, va trebui să se dea examen la respectibul liceu, cu respectiva limbă. Şi este un baraj, şi trebuie să se ia o respectivă notă. Atâta tot. Nu ai fost deloc clar/ă cu întrebarea.

| Cattuzu a răspuns:

Cei ala examen de bilingv? Ca eu nu am auzit de asa ceva, cel putin pe vremea mea