| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva la cate grade rezista un costum ignifug?

Răspuns Câştigător
| Adi88 a răspuns:

150 °C

Răspuns Apreciat de Editori
| Panamax a răspuns:

Depinde de clasa de protectie.
• XF2 Nivelul 2 - rezista chiar la flacara.
Iar flacara are mai mult de 150 de grade dupa cum ai dat funda la un raspuns eronat.

2 răspunsuri:
| nukeyly a răspuns:

Costum ignifug, indifrerent de clasa, va fi o perioada limitata, si scurta oricum, poate rezista la caldura radianta sau flacara directa, nu vei si superman, caz: daca esti prins intre dealuri si esti in mjlocul incendiului inconjurat 360 grade_ din padurile din SUA de ex, poti sapa groapa te poti imbraca/acoperiii cu ce costum vrei, + folie dedicata aia ca de staniol + butelie oxigen. nu scapi! chiar de ai "slapi" HAIX.
info:
200 °C are flacara de aragaz
400 °C jaratecul, la un foc afara de lemne
3200 °C becul mic albastru ala de 8mm, din flacara de sudura

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru nukeyly):

Flacara de aragaz are cam 800- 1000 grade nu 200
jarul are cam 800 grade nu 400
asa ca idee plumbu se topeste la peste 300 grade si daca il pui in flacara de la aragaz se topeste cam in 10 secunde deci mai cauta sa vezi pe google cine zice adevarul

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru nukeyly):

La sudura ai scris corect bravo