| Mihnea_Paunescu_1999 a întrebat:

sunt clasa a 10 a iar acum cateva zile am fost intrebati de catre profesoara de fizica daca cineva vrea sa participe la Olimpiada de Astronomie.Noi nu studiem aceasta materie. Cum este astronomia? Este grea? Nu am primit foarte multe detalii dar mereu am fost pasionat de univers si stele. La ce sa ma astept daca decid sa ma duc?

Răspuns Câştigător
| TheDarkCristi a răspuns:

Buna.Daca decizi sa te duci iti vor da elemente de baza, cum ar fi numete constelatia X sau catiani lumina sunt de la pamant la soare, sau cate lunii are pluto au chiar ntrebari personale, cum ar fi DACA ai merge pe marte ce ai face...sau sa deseezi constelatie.In principiu lucruri de baza din moment ce nu ati studiat astronomia.Bafta! Sper ca te-am ajutat smug

| AC4S4 a răspuns (pentru TheDarkCristi):

Este in clasa a Xa, nu intr-a VIa.

Este o olimpiada, va fi mai greu. In general, astronomia se bazeaza pe fizica, eu zic ca poti sa mergi, este o materie frumoasa si poate o sa ajungi sa-ti placa.

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Și eu merg la olimpiada de astronomie și astrofizică.Am participat si anul trecut.

La olimpiada sunt 3 subiecte :cea pe harta (ai o hartă cu stele şi tu trebuie să identifici anumite constelaţii,polii cereşti,ecuatorul,mediana locului,ecliptica,planete,etc), subiecte grilă(chestiuni oarecum ușoare, întrebări și variante)și chestiunea cea mai grea problemele(adică multă fizică, ușor usor ai să vezi în ce conțin ele)
Eu cred că ar trebui să te duci, cine știe unde poți ajunge big grin

Dacă ai alte întrebări anunță-ma.

PS.Din ce oraș ești?

| zurick a răspuns:

Si nu, draga, nu-ti vor da elemente de baza, mai ales ca esti senior (adica clasa 9-12)