| marius_8727 a întrebat:

Sunt clasa a 9-a si vreau sa ma mut la o alta clasa pe semestrul doi, iar maine ma duc la secretariat sa duc o cerere, despre care nu stiu sigur daca este bine facuta.
Domnule director,

Subsemnatul Popescu Andrei, elev al Colegiului National Ienachita Vacarescu, va rog sa binevoiti a-mi aproba aceasta cerere prin care solicit transferul de la clasa a IX-a C la clasa a IX-a A incepand cu semestrul al doi-lea.
Mentionez ca solicit transferul din urmatorul motiv: am probleme cu integrarea in clasa, iar unde doresc sa ma transfer cred ca voi reusi sa trec peste aceasta problema.
Data: ZZ-LL-AAAA Semnatura: Popescu Andrei
Catre: Domnul director al Colegiului National Ienachita Vacarescu

Credeti ca este bine, daca nu, spuneti-mi unde am gresit!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine, cu 2 observatii: paragraful se incepe cu 2-3 cm mai la dreapta fata de aliniamentul randurilor iar la sfarsit nu mai trebuie sa spui "Catre" ci doar Domnului director...
Pe fond cred ca ar trebui sa mai detaliezi un pic motivul, respectiv de ce nu ai reusit sa te integrezi. Succes si numai bine!

| Corina a răspuns:

Nu pot sa-ti spun cu exactitate, dar eu cred ca cererea trebuie facuta de unul din parintii tai, intrucat tu inca esti minor. In al doilea rand, o cerere nu se incheie niciodata cu: "Catre..." Aceasta formulare este pentru adrese. Inainte vreme, intr-adevar cererile se incheiau cu: "Domnului/ei Director..." (fara "Catre"), dar in ziua de azi nu se mai foloseste.
Uite aici un model de cerere de trans, desi cel mai bine ar fi sa intrebi la secretariat daca nu au formulare tip pentru. cereri de transfer, iar in caz contrar sa-ti spuna ele cum ar trebui sa formulezi cererea:
Domnule/Doamna Director,

Subsemnatul ________, domiciliat in ________, str. ______, nr.___, va rog sa aprobati transferul fiului/fiicei meu/mele _________________________, elev(a) din clasa _______ in clasa______din cadrul Scolii/ Liceului__________.
Mentionez ca solicit transferul din urmatoarele motive:________.

Data, Semnatura,