| Vasea12345678910 a întrebat:

Sunt la profil de filologie si as vrea sama transfer din clasa a 10 a la mate-info si am urmatoarele intrebari:
1.Cat de mult se leaga matematica din clasa a 9 a cu cea din clasa a 10 a
2. Trebuie sa dau diferenta la informatica?
3. Este chiar asa de greu profilul?
In clasa 5-8 eram destul de bun la mate si chimie, fizica nu prea o înțelegeam
Dau funda big grin

9 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

La filologie si in general la uman, faci chiar M3, mult mai simplu. pana si pe economic tot M3 se face. M2 faci doar la stiintele
naturii. Trebuie sa dai diferenta la tot ce tine de profil, ce tu nu ai facut sau nu prea ai facut(nu ai facut mate ca la ei, asta e clar cat despre informatica, tic-ul nu se pune)
Matematica din gimnaziu nu prea se poate compara cu cea din liceu, se ingreuneaza destul de mult! succes! funda?

| AC4S4 a răspuns:

Salut!
1. Se leaga doar in privinta geometriei (vectori, trigonometrie), in rest e diferita fata de clasa a 9a.
2.
Trebuie sa dai 5 diferente : Mate, Info, Fizica, Chimie, Biologie. Dar depinde si de liceu, mate si info sigur.
3.
Depinde de liceu si de profesori. Nu toti profesorii dau note mici si lasa corigenti. Daca faci temele constant la mate o sa te descurci. La info ori o intelegi de la inceput, ori nu.

| Vasea12345678910 explică (pentru AC4S4):

Esti sigur ca trebuie sa fau diferente la toate acele materii? Eu stiam ca doar la cele pe care nu le.ai facut absolut deloc.

| AC4S4 a răspuns (pentru Vasea12345678910):

Asa se intelege prin definitie. "Diferentele se dau la materiile pe care nu le-ai studiat". Tu cum faci 2 ore de fizica, ei fac 3, adica au materie (cateva lectii) in plus, din acea materie vei da tu diferente (teoretic). Profesorii nu se mai uita in programa sa vada ce nu ai facut tu, asa ca iti dau din toata materia.
Fiecare scoala organizeaza cum vrea. Sunt unele scoli care dau la mate si info, si cei care iau note mari la mate si info dau si la fizica, chimie, biologie la care unii profesori iti dau 5 chiar daca nu stii nimic. Depinde doar de scoala.
Sunt scoli care iau toate cele 5 materii in serios in sensul ca daca iei 4 la biologie nu te mai poti transfera la ei. La scolile de elita se cam intampla asa. La alea medii le mai zice directoarea la profesori sa va treaca cu un 5 la fizica, chimie si bio, la alea slabe de tot te poti transfera si fara diferente (adica iti trec ei direct 5).
Dar mate si info trebuie sa stii bine. Eventual cu 1-2 saptamani inainte de diferente sa inveti si la bio, chimie, fizica din ce ai facut anul asta, sa ai o idee despre materie. Daca cunosti niste elevi la acel liceu poti sa-i intrebi despre profesori, care cum sunt, mai duri, mai blanzi.

| alex495 a răspuns:

In primul rand, dupa parerea mea nu ar trebui sa faci asta, este o diferenta colosala ( mai ales daca e un liceu cu prestigiu unde chair se face scoala). Numai zic ca la mate info nu inseamna doar mate si chimie, trebuie sa fi pe informatica foarte bun ( daca stii sa pui windows nu inseamna ca sti tot).
Legat de diferenta nu cred, diferenta o sa fie dar nu o sa ti ceara sa dai examen laughing). Probabil tu la filo stateai pe Facebook sau va punea sa lucrati in Microsoft office. La mate info in clasa a 9-a deja incep programare, ii invata coduri si sa lucreze in html si pascal/c++ spre final daca liceul are dotari.
3. Da este, toate astea depind la ce liceu esti, daca profesorul considera ca are rost sa va invete sau nu. Daca in clasa sunt doar din astia de ii obliga parintii sau vina la oras doar sa si ia tigari ca s mai ieftine decat la ei in sat sau de aia de nici ei nu stiu de ce sunt la scoala si vor sa lucreze la penny e clara treaba.

| Vasea12345678910 explică (pentru alex495):

Sincer da lucram in Microsoft la TIC dar nici vorba de stat pe Facebook ca ne pune proful 2 daca ne prinde laughing). Plus ca as vrea sa ma transfer ca am un prieten in clasa a 10 a la mate-info care ma poate ajuta la mate daca e nevoie si la informatica.

| alex495 a răspuns (pentru Vasea12345678910):

Ma depinde de profesor, la mine lucram si in office si puteam sa ma joc, CS, stau pe Facebook, ce vreau eu. Daca te prindea doar iti zicea sa nu mai stai si atat

| Satango a răspuns:

Bună!
1. La filologie din câte știu faci M2 și la mate-info se face M1. Ceea ce reprezintă nivelul de intensitate. Lecțiile vizează aceleași tipuri de exerciții, în general, doar că diferă complicitatea acestora.

2. Din câte știu te testează atât la matematică cât și la informatică.

3. Da, este greu la materiile de bază, cele care deja sunt amintite încă din denumirea profilului. Dacă tu nu ești stăpână pe acestea, îți va fi greu.

Ce te-a făcut să te răzgândești?

| Vasea12345678910 explică (pentru Satango):

Pai ma gandeam ca dupa ce o sa termin filologia nu o sa prea am la ce facultate sa ma duc si tin sa mentionez ca am intrat prin propria alegere si chiar al treilea in clasa insa acum regret ca am ales acest profil