| florinarena a întrebat:

Tocmai ce mi s-a aprobat transferul de la filologie la mate-info. Si am fost anuntat la secretariat ca trebuie sa sustin un test la informatica. Ce nelamurire am : Daca nu il iau ma intorc la filo? Sau il dau pentru ca nu am medie pe primul semestru?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu reusesti la examenul de diferenta transferul se anuleaza si te intorci in clasa veche.
Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 151.(1) În învăţământul profesional, liceal sau postliceal aprobarea transferurilor la care se schimbă filiera, domeniul de pregătire, specializarea/calificarea profesională este condiţionată de promovarea examenelor de diferenţă.
(2)Disciplinele/Modulele la care se susţin examene de diferenţă se stabilesc prin compararea celor două planuri-cadru. Modalităţile de susţinere a acestor diferenţe se stabilesc de către consiliul de administraţie al unităţii de învăţământ şi la propunerea membrilor catedrei."

4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

E un examen de diferenta.Se da pentru ca tu nu ai facut informatica la filo sau nu ai facut destula.Iar daca nu iei minim 5, da, te vei intoarce la filo inapoi, asa e regula transferului.Dar in general testele de diferenta sunt usoare..Succes

| SpyG a răspuns:

Te intorci la filologie.

| florinarena explică (pentru SpyG):

Pai daca deja mi-a fost aprobat transferul si de luni merg la cealalta clasa. are logica sa ma intorc?

| Doctor1340 a răspuns:

Il dai pentru ca trebuie sa ti se evalueze nivelul la informatica, ca sa ti se poata pune o medie pe semestrul 1. Daca nu reusesti sa iei 5 la acel test, vei ramane in clasa ta actuala.