| Axel22 a întrebat:

Vreau sa dau la profesionala-mecanica auto. Stiu ca daca nu iau capacitatea cu nota 5 fix nu intru la teoretic, deci la profesionala cand ma inscriu la mecanici, ma inscriu doar si gata am intrat? Sau si acolo trebuie sa dau ceva examen de admitere? Daca da, din ce se va da examenul? Si dati-mi mai multe detalii ca sa intru la profesionala, va rog eu mult ca is interesat! Funda! P.S si tatal meu a fost la ceva profesionala, si a zis ca dat examen de intrare din fizica si romana parca desi nu au nici o legatura cu profesia respectiva. Deci va rog spuneti-mi daca trebuie sa dau examen de admitere pentru mecanici auto.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Păi n-ai precizat :))
N-aveam cum să ghicesc...

Dacă vrei "direct" şcoală profesională, atunci te înscri completând acea Fişă de înscriere ( cu diverse opţiuni )!
Înscrierea se face conform Calendarului admiterii în învăţământul profesional cu durata de 3 ani.

Dacă numărul candidaţilor DEPĂŞEŞTE nr de locuri, atunci se dă o probă de departajare ( stabilită de şcoala respectivă )!

Vezi mai multe detalii în Metodologia admiterii în învăţământul profesional cu durata de 3 ani - vezi "Broşura Admiterii 2014" ( începând cu pag. 48 ) de la linkul :
http://www.isjcj.ro/htm/Admitere/2014/BROSURA_2014.pdf

O zi frumoasă.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Ceea ce spui tu se aplică începând cu Evaluarea Naţională 2015 - vezi linkul :
http://www.gandul.info/......5-11490588

http://www.hotnews.ro/......imum-5.htm

Toate cele bune.

| Axel22 explică (pentru bursuc001):

Stiu ca din 2015 doar ca eu acuma is a VII a nu a VIII ahappy

| bursuc001 a răspuns (pentru Axel22):

Păi n-ai precizat :))
N-aveam cum să ghicesc...

Dacă vrei "direct" şcoală profesională, atunci te înscri completând acea Fişă de înscriere ( cu diverse opţiuni )!
Înscrierea se face conform Calendarului admiterii în învăţământul profesional cu durata de 3 ani.

Dacă numărul candidaţilor DEPĂŞEŞTE nr de locuri, atunci se dă o probă de departajare ( stabilită de şcoala respectivă )!

Vezi mai multe detalii în Metodologia admiterii în învăţământul profesional cu durata de 3 ani - vezi "Broşura Admiterii 2014" ( începând cu pag. 48 ) de la linkul :
http://www.isjcj.ro/htm/Admitere/2014/BROSURA_2014.pdf

O zi frumoasă.