| Zozohun a întrebat:

Vreau sa învăț limba engleză (Cea din SUA) insa la scoala nu prea facem mare lucru. Iar celelalte metode ar fi la meditații sau online. Însă as prefera mai mult online. Îmi puteti da idei de site-uri pentru începători sau chiar idei de carti care m-ar putea ajuta? Țin sa precizez ca am 14 ani.
Multumesc, dau funda.

10 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Care cea din SUA? In afara de cateva cuvinte care se scriu putin diferit (colour, color etc.), ceva termeni specifici (americanii zic highway la autostrada, in UK motorway) si accent, limba standard e absolut identica.

| Adry05 a răspuns:

N-o sa inveti nimic cu online, indiferent de toate promisiune site-urilor. Vrei sa inveti o limba, faci pregatire, astea cu internetul sunt pentru perfectionare sau formarea unei mici baze, n-o sa stii niciodata o limba din aplicatii de pe internet. Am vazut si Duolingo ala, e dezastru. laughing Maxim inveti niste cuvinte care de multe ori sunt pronuntate neclar, dar ca si gramatica e varza.

| Crackman a răspuns:

Ce am invatat eu din jocuri, filme putin din muzica si carti de specialitate marinaresti.
In rest daca vrei cu adevarat poti invata si din tom si jerry.

| ziftode a răspuns:

Te sfatuiesc sa inveti engleza cum poti, nu iti face probleme pentru versiunea "americana", versiunea americana o sa te doara numai daca vrei/o sa ajungi orice tip de persoana publica in America (actor, guvernator, celebritate... WHATEVER tongue )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duolingo, hinative, google translate, caut fiecare timp si invata-l.

| Laura927 a răspuns:

Pai noi din SUA nu stim nici o aplicatie care sa te ajute, noi o stim aplicatii pentru limba engleza UK ca noi nu suntem foarte inteligenti sa avem asa pretentii ca tine.
De ce vrei tu sa inveti engleza din SUA ce crezi ca o face diferita de engleza britanica?

| Zozohun explică (pentru Laura927):

Pai din care stiu e putin diferită, + ca as vrea sa ma duc in SUA cu familia.

| Laura927 a răspuns (pentru Zozohun):

Adica cu ce ar fi diferita din cate stii tu?

| CossssssminaaGbb a răspuns:

Filme. Subtitrarile filmelot te ajuta foarte mult pentru ca odata ce auzi replica vezi si traducerea si iti intra cu timpul in cap unele lucruri. La scoala se invata britanica thinking

| Tud0rr a răspuns:

Da o căutare pe google "duolingo" pentru început. Au și aplicație pentru telefon.