| xZer0x a întrebat:

Salut, trec printr-o profunda drama existentiala si am nevoie de ajutor rolling on the floor.
Toata clasa a 12a eram sigur ca o sa dau la facultatea din informatica din cadrul universitatii Transilvania. Acum, la finalul liceului o multime de lume imi spune ca e mult mai bine la Cluj(ubb), ca oportunitatile sunt mult mai mari acolo si ca la Brasov vin doar cei care nu reusesc in alta parte.In momentul de fata chiar nu stiu ce sa fac, drept pentru care am o gramada de intrebari:
1.Gasesc usor de munca in domeniul IT la Brasov?
2.Cat de grea e facultatea la Cluj fata de Brasov?
3.Cam cat costa, lunar chiria si intretinerea la Cluj?
4. Daca ma descurc la matematica dar la informatica nu sunt sigur pe mine(cea mai mare realizarea a mea in informatica a fost o mentiune la olimpiada judeteana de info) am sanse sa termin la UBB?
5.Salariile sunt mai mari la Cluj decat la Brasov?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E clar mai buna facultatea de la Cluj fata de cea de la Brasov. Daca ai posibilitatea sa faci la Cluj, eu recomand sa mergi acolo.

| Nilsson a răspuns:

Intr-adevar, Clujul este mai dezvoltat decat Brasovul in sectorul IT, sunt mai multe companii care si-au deschis sedii acolo, deci sunt mai multe posibilitati de angajare si avansare.
Problema e ca si cheltuielile sunt mai mari, in special cu chiriile, am auzit ca a depasit Bucurestiul in aceasta privinta.
Oricum, absolvetii de IT sunt foarte cautati, contaza mai putin facultatea absolvita, multe companii investesc in formarea angajatilor. Daca iti permiti sa stai in Cluj, nu e nicio problema, dar si in Brasov cred ca daca termini vei avea posibilitati in cariera.
Sfatul meu e sa nu ramai fixat la un oras anume, daca ai sansa, poti sa lucrezi in orice oras pe un salariu bun, sau chiar si in strainatate, cat esti tanar e pacat sa nu te bucuri de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatile de la Transilvania din Brasov, sunt cam slabe in comparatie cu cele din Cluj, Pitesti, Bucuresti, Timisoara.
Se face materie si la Brasov, dar am inteles ca are si fara frecventa destule profiluri si nu prea-mi place, ca o facultate care se respecta sa faca asemenea gafe.
Recomand la Cluj, dar daca costurile cazarii, adica nu prinzi loc in camin studentesc, si costurile sunt mai mari decat posibilitatile, dai si la Brasov, ce sa faci?

Răspuns utilizator avertizat