| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa depun o cerere la secretariatul școlii pentru schimbarea limbii străine, de la germana sa ma mut la franceza. Ce ar trebui sa conțină? Ce sa scriu in ea?

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Scrie ca esti un tantalau care vrea sa renunte la o limba foarte ok in favoarea uneia care mai mult e istoria de ea. Serios, de ce ai fi atit de tont incit sa renunti la germana? Crezi ca franceza e cu mult mai usoara si atit? Nu e cu mult mai usoara, si joburile pe germana pe care ti le-ai putea gasi in viitor sunt mai bine platite ca cele care cer si franceza. Engleza/germana e o combinatie extrem de buna de limbi straine pe care sa le cunosti.

| AC4S4 a răspuns:

Nu sunt sigur, dar nu cred că poți face lucrul ăsta. Singura metodă de a face asta este de a te transfera într-o clasă în care se studiază franceză.

| WhiteLife a răspuns:

Către Secretariatul (numele scolii)

Subsemnatul Radoi Adrian, elev la școala (numele scolii), în clasa a-(a cata ești), în anul școlar 2018-2019, prin prezenta, rog a mi se aproba schimbarea limbii străine din germana în franceza.

Va mulțumesc!

(data) (semnătura)

Ceva de genul asta ar fi o cerere, dar e mai bine sa întrebi exact.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intreaba-ti dirigintele, el stie cel mai bine.