| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Am 26 ani si in vara aceasta voi termina o facultate de administratie publica. In cei 3 ani, am învățat aproape deloc, pentru ca inițial voiam sa termin facultatea asta doar pentru a avea o facultate si nu am luat-o in serios. Totuși, iată-ma ajuns la final de studii si ma bate gândul ca din toamna sa ma înscriu in cadrul aceleiași universități, la drept. Pentru ca folosind diploma de administratie publica, te poți înscrie direct in anul 3 la drept. Problema e ca la drept e alta mâncare de peste fata de facultatea de administratie publica, iar eu sunt lemn Tanase, nu știu mai nimic. As intra la o facultate mai grea, direct in anul 3 având cunoștințe aproape zero.
Credeți ca merită sa încerc?

2 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Eu zic că nu merită să te înscrii la drept din anul 3 și îți zic de ce. Eu termin o facultate în vara asta și tot așa...nu sunt prea mulțumit de ea, iar când încep înscrierile vreau să mă înscriu la biologie sau altă facultate pentru a avea mai târziu încă o diplomă de licență în altă specializare, două diplome sunt mai bune decât una știi cum se zice, iar faptul că ai de ales unde poți lucra în două meserii diferite îți oferă mai mari șanse la angajare.
Eu zic sa nu te duci la drept pentru că începi din anul 3, iar acolo colegii deja și-au format o relație în 2 ani, tu vei fii ceva gen un outsider printre ei și poate nu îți va plăcea atmosfera, plus că drept termină an de an mii de studenți și puțini reușesc să se angajeze în domeniu, nu uita câți pasi ai de urmat pentru a ajunge măcar avocat, deci îți recomand să cauți o facultate și sa o urmezi de la 0 in funcție de ți-ar plăcea să lucrezi mai apoi și să o tratezi cu seriozitate ca sa nu ajungi iar în situația de acum.

| Anonimus107 a răspuns:

Pai crezi ca poti? Nu stiu. Tu stii, ai zis ca nu ai invatat nimic, oare ai sanse sa studiezi o facultate mai grea? Ia gandeste-te ce ai facut tu in viata ta la 26 ani si spui ca nu ai invatat nimic si vrei sa urmezi la o facultate grea, mi se pare stupid