| tr3ig a întrebat:

am revenit! am si eu o mica intrebare legata de o problema matematica la care vreau un raspuns logic nu (nu este tema pentru acasa, nu va cer sa ma ajutati la tema daca la asta va ganditi doar vreau un raspuns logic)

am o forma geometrica in prima faza dreptunghi cu

lungimea de 10m si latimea de 6m
perimetrul este de 32m iar aria de 60m

altul

lungime de 9m si latime de 7m
perimetrul acelasi de 32m iar aria de 63m

si ultimul un patrat

lungime de 8m si latime de 8m (latura egala cu 8m)
perimetrul acelasi 32m iar aria de 64m

matematic este foarte corect!

care este logica acestui raspuns matematic?

sper sa ma fi exprimat corect si sa intelegeti ceea ce doresc sa va spun

8 răspunsuri:
| liviu890 a răspuns:

Ce nu e logic? Sunt niste forme geometrice care au acelasi perimetru si arii putin diferite!

| tr3ig explică (pentru liviu890):

Care este motivul?! asta nu e logic?! iti pun aceeasi intrebare "cum pot niste forme care perimetral ocupa acelasi spatiu, ca si suprafata ocupa spatii diferite?" care este logica? nu logica matematica?! logica logica?

| liviu890 a răspuns (pentru tr3ig):

Pai e FOARTE simplu! Perimetru inseamna SUMA LUNGIMILOR LATURILOR! De exemplu pot sa iti dau un triunghi care sa aiba perimetrul egal cu al unui patrat, dar arii diferite! Ca sa intelegi mai bine, aria se masoara in metri la patrat, perimetrul este metru la puterea 1. Deci vorbim de unitati de masura DIFERITE! m^2 nu este egal cu m^1! Aici e logica. Daca nu ai inteles sa imi spui!

| tr3ig explică (pentru liviu890):

Sincer ma bagasi in ceata de tot! pe cuvant! nu e raspunsul pe care il caut! vreau ceva logic nu matematic! uita de matematica! gandes-te pur si simplu ca un tractorist care e cu tractoru pe camp si da-mi un raspuns! asta vreau!

| liviu890 a răspuns (pentru tr3ig):

Tu vrei sa zici ca nu are cum ca niste corpuri care au acelasi perimetru sa aiba arii diferite. Corect? Eu o sa iti zic iti explic mai simplu : Eu, prietenul meu si mama mea avem toti 3 mere, dar toti avem varste diferite! Cam acelasi e principiul. Nu poti sa compari perimetrul (care se masoara in metri) cu aria (care se masoara in m^2). E ca si cum compari mere cu pere! sunt lucruri total diferite!

| tr3ig explică (pentru liviu890):

Sa zicem! nici asta nu prea ma lamureste dar oricum ai putina dreptate aici!

| vladeusebiu a răspuns:

O logica foarte simpla. Toate sunt egale au aceeasi aria si acelasi perimetru chiar daca au laturi si forme diferite.

| tr3ig explică (pentru vladeusebiu):

Asta e ideea, ca au acelasi perimetru dar aria e diferita! cum pot niste forme care perimetral ocupa acelasi spatiu, ca si suprafata ocupa spatii diferite?