| Solix a întrebat:

Salutare.
Am terminat liceul anul trecut si nu am dat bacalaureatul precum si anul asta nu il dau dar ma gandesc serios perioada asta sa invat sa il dau la anul(in 2019).Sa ma pregatesc si sa incep sa invat de prin septembrie iar pana atunci sa imi iau materiale bune pentru pregatirea examenului(carti,culegeri, fise)

Dar ce vreau eu sa va intreb:Cat de greu e examenul de bacalaureat? Cat trebuie sa inveti sa iei media minima 6-7?
E greu de luat macar 6?
Am fost la un liceu cu un profil uman,deci dau bac-ul la romana, istorie si geografie.
Cei ce au dat acest examen cum vi s-a parut? Cat ati invatat? Cat timp pe zi?
Ati luat vreun supliment pentru memorie ceva?

Cat trebuie sa invat pentru 6-7? E greu sa iei 6-7?

Mai mult nu imi trebuie si unde vreau eu sa dau dupa bac, e pe baza de dosar deci nu am emotii cu admiterea.
Cum vedeti voi ca dificultate acest examen? Am timp 1 an-9 luni sa invat pentru o reusita la bac? Tin sa marturisesc ca nu o sa am alta ocupatie in afara bacului.
M-am gandit ca fara bac nu ai sanse mari pentru nimic, doar pentru postliceale dar nu prea imi convin specializarile din orasul meu.Mai bine e cu bac plus ca de asta eu am incheiat liceul cu media 8 la sfarsit, adica 12 clase mai bine zis.Si sunt altii care au fost bata prin liceu dar au luat bacul nu stiu cum si sunt si la facultate.Iar eu nu am fost chiar bata in liceu.La unele materii aveam peste 8.Media mea generala pe 12 clase e 8, 03.
Deci ma puteti ajuta cu raspunsuri la intrebarile mele de mai sus despre bacalaureat? Cat de greu e?
Multumesc anticipat
Dau si funda

4 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Eu te sfătuiesc să îl dai la toamnă (sau în august, când a fi). În 2-3 luni până atunci ai timp să înveți de 6-7. Nu ai nevoie de un an întreg.
Bacul la uman poate să îl ia cam oricine are cultură generală. Subiectele la Istorie și Română sunt făcute astfel încât să iei 6 doar dacă extragi informații din text și mai comentezi ceva, argumentezi. La geografie e doar harta României și a Europei. Din nou, 6 e ușor de luat. Dacă înveți 2 luni iei mai mult.

| Iunix a răspuns:

... dacă vrei doar să-l iei învață acum în astea câteva zile care au mai rămas şi dă-l anul ăsta. Nu ai nimic de pierdut. Dar dacă vrei un viitor şi chiar să faci ceva cu bacu ăsta în viață îți sugerez să înveți şi să ieu minim 9, 50.
Dar dacă vrei 6 ai timp.

| SandraEve a răspuns:

Ai timp, 9 luni sunt mai mult decat suficiente. Asta daca te preocupi aproape zilnic. E greut ca ai facut pauza asta mare. Intre timp si bac.ul la romana s-a schimbat. Trebuie sa te interesezi bine, iei materisle si cere ajutor daca nu te descurci.
Eu nu am luat niciun supliment. La romana invatam constant si mi-a venit usor. La matematica m-am chinuit mai mult in ultimele 2 luni si la proba a treia am invatat tot cu cateva luni inainte si am luat note de peste 9 la toate cele 3.
Mult succes! Daca intampini greutati nu renunta. Merita sa dai acest examen. E usurel. Comparativ cu ce e la facultate, e pistol cu apa laughing
Numai bine!

| Aretha a răspuns:

Hei. Nu te stresa.
Ps. Recomand sociologie, iei 8 lejer... Is bota si am 8.7 in simulare.
Iar colega mea, alta tuta a luat 8. (am convins o sa nu dea la geografie)

Invata textele tema si viziunea despre lume la:
Iona (parabola dramatica)
Moara cu noroc (nuvela realist psihologica)
O scrisoare pierduta (comedie)
Harap alb (basm cult)

Pentru ca sunt diferite si daca pica, pica fix aia si n ai cale de alegere.

Ca roman, recomand
Interbelic (enigma otiliei si ultima noapte) si obligat
Morometii (a picat recent, e greoi, posibil sa nu pice)

Si la fel, poezii diferite de specie.

Luceafarul (romantica)
Plumb (simbolist)
Leoaica. (neomodernista)
Eu nu strivesc corola (modernista)
Aci sosi pe vremuri (traditionalista)

Si Ion e optiune.Maytrei daca o stii putin, e bine sa fie si ea, inca e in programa.

Invata ideea principala din fiecare (cum incepe, cum se termina, nume de oras etc importante, scenele semnificative si cum sa ti formulezi eseul (incipit, expozitiune, deznodamant)

Si te vei descura.
E de ajuns sa faci s1 si s2 corect si ai nota 7.
1 e usor, grija la formulare si cerinta
2 e de obicei comentare text argumentativ sau *** o poezie si trebuie sa o explici. (gen semnificatia titlului, tema.) dar astea se deduc usor! Daca e tema iubirii, naturii... Titlul daca e substantiv.
Dar poate ai noroc si da text argumentativ, si iti trebuie linkers (introducere, problematica, discutie, opinie, concluzie.) pe tema aleasa de ei.

La istorie am un caiet imens. L am scurtat in 40 pagini de caiet mic. Am avut profa super ok.

Si socio e de frecare de menta, s1 e a b c d
S2 e text pe baza unuia
S3 e chestionar sau ancheta sociologica. Nu ti trebuie materia. Doar cauti pe net si tu 4 tipuri de grupuri daca vrei sa fii interesant si aia e.

Mult noroc. Sigur ca poti! Nu e chiar asa mare branza! Minima poate oricine!