| Rares2712 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu va rog daca la un liceu economic matematica se face in aceeasi masura ca la un liceu cu profil real? Si ar mai fi ceva: Cate ore de romana, mate, fizica, chimie si limbi straine se fac pe saptamana?

Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Numai la mate-info se face M1. La economic se face M2. Inclusiv la stiintele naturii (profil real) se face M2.
Acum, matematica M1 nu seamana deloc cu ce ai facut tu in generala asa ca nu te sfatuiesc sa te duci acolo decat daca cumva esti pasionat de matematica.
Au trecut ani buni de cand am terminat licrul (si eu am facut liceu economic) deci nu as mai putea sa-ti zic exact cate ore din fiecare materie faci. Din clasa a XI-a faci 2 ore de limba romana parca (nu mai stiu cate faci pana in clasa a X-a). Si matematica tot 2 ore se fac + matematica economica in clasa a X-a. In clasa a IX-a am impresia ca depinde de liceu, unii faceau 3 ore de matematica altii doar 2 (asta pe vremea mea). Chimie faci o ora, fizica cam tot o ora, engleza 2 ore (parca) si franceza o ora.
Dar, a trecut mult timp si este posibil sa se fi schimbat multe.

1 răspuns:
| caramellfcdb a răspuns:

2 ore de fizica, 2 de chimie, 3 de mate si romana.si limbi strainte depinde.