| UnTipObisnuit a întrebat:

De curand am auzit ca daca la un exercitiu la BAC, matematica nu punctezi fiecare lucru cerut la barem ti se va scadea din nota finala.

La o varianta de BAC la un exercitiu am gasit o metoda mai usoara de rezolvare (trebuia sa fac ecuatia unei mediane cand stiam coordonatele varfului si coordanetele punctelor dreptei opuse. A fost usor sa-i gasesc coordonatele mijlocului si dupa ecuatia dreptei cand cunosti 2 puncte.)

Problema este ca, prin metoda mea nu era nevoie sa gasesc un lucru care pe barem se cerea(panta laturei opuse).

S-ar fi depunctat daca faceam asta la BAC?

Multumesc!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te depuncteaza daca nu dai raspuns la fiecare (sub) punct de intrebare.
Metodele cum ajungi la rezultatele cerute nu conteaza.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Absurd. E ca si cum te trimit la piata sa iei mere, iar tu te intorci cu o placinta de mere, argumentand ca le contine.
Daca nu raspunzi punctual la cerinte, e evident ca ti se scade.

| UnTipObisnuit explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu stiu daca analogia ar fi chiar corecta.

Eu raspund direct la ce sunt intrebat si cu datele pe care le primesc. Nu pot sa stiu fiecare detaliu pe care vor ei sa-l dau. =/

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Ok, sa presupunem cerinta ta in doua subpuncte: a) si b).
Daca la a) ti se cere sa afli panta laturii opuse, la b) ti se cere sa afli ecuatia dreptei care trece prin cele doua puncte mentionate de tine, iar tu rezolvi numai b), fara sa raspunzi la a), nu stiu cum te-ai putea astepta sa primesti punctaj maxim.
In schimb, ai putea raspunde la a) separat, iar pe b) sa il rezolvi prin orice metoda vrei tu - desi subpunctele a) si b), de obicei, te ajuta pentru rezolvarea subpunctului c). Metoda de pe barem nu e singura metoda accepta. Orice profesor normal la cap iti accepta si alte metode, atat timp cat folosesti un rationament corect, ajungand la rezultatul corect.

| laSoledad a răspuns:

DA, NU CADEA IN CAPCANA DRUMULUI SCURT. CA TE DEPUNCTEAZA.
Fa drumul lung, si eventual, verifica-te prin drumul scurt pe care-l stii tu. Dar intotdeauna rezolva si afla toate valorile care pot fi aflate din problema, prin toti pasii. Fiindca drumul scurt e facut ca sa termini rezolvarea in cateva minute, renuntand la cativa pasi. Ei bine, la BAC tocmai acei pasi se puncteaza. Tine minte, BAC-ul nu e olimpiada, unde iti poti arata inteligenta rezolvand prin metode mai speciale, bacul e pentru a dovedi ca nu esti prost, mediocu, iar pentru asta trebuie sa le arati ca stii si ca ai respectat sfinteste toti pasii. Ironic, stiu.

| UnTipObisnuit explică (pentru laSoledad):

Nu se poate intampla ca pe barem sa fie varianta mai "scurta"? Avand in vedere ca in momentul examenului nu pot sa stiu exact tot ce mi se cere.

| laSoledad a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Ba o sa stii clar ce ti se cere, facand foarte multe variante. Tipologia cerintelor de la BAC e asemanatoare de la an la an, doar cifrele si putin formularea se schimba. La anumite exercitii, doar anumite valori ti le poate cere. Si o sa vezi asta cu timpul. E ca la o planta. Te poate pune sa vorbesti despre frunza, floare, radacina, tulpina etc. La fel si la problemele de genul, incearca sa vezi DIN TEORIA DIN CARTE INTAI ce aspecte acopera la capitolul ala si incearca sa vezi din variante ce aspecte vizeaza in cat mai multe cerinte pe aceeasi tema.

Si inca o chestie, nu are cum sa-ti ceara ceva foarte diferit de problema, fiindca nu e logic. Logic este sa iti ceara o valoare pe care o intampini parcurgand logic pasii care trebuie. La pasul 1, descoperi valoarea aia, apoi la pasul 2 trebuie sa descoperi valoarea aialalta ca sa poti trece la pasul 3, apoi la pasul patru descoperi alta valoare, ca in final sa ajungi la rezultatul final. Tu valorile astea le afli vrei-nu vrei rezolvand problema, fiindca sunt probleme cu formule "in cascada", daca stii la ce ma refer. Una se afla din cealalta. Ei asta vor sa vada la tine. Ca stii sa afli toate valorile, parcurgand toti pasii.

E ca la o vanatoare de comori. Dintr-un pas intr-altul, mai afli cate-un indiciu. Ei bine, ei asta vor, acele indicii pe care le culegi tu pe drum, PANA SA ajungi la rezultatul final. Ei vor sa vada gandirea ta pas cu pas, nu rezultatul final. Te-ai prins acum?winking