| baiatulculiceu a întrebat:

Salutare! Sunt elev la un liceu in care sunt pe profilul Stiinte ale naturii(Bio-Chimie), sunt clasa a X-a si in a 9-a am avut mari probleme la mate(era chiar sa raman corigent). Anul acesta ma gandeam la un transfer deoarece singurul motiv pentru care am ales acest liceu a fost ca era aproape de casa si pentru ca puteam alege orice facultate vreau. Dar acum, ma stie toata lumea, mereu sunt intr-o perioada de burn out, simt ca ceea ce fac nu imi place. Relatia cu parintii e una calda, una rece, adica cand merge bine e ok, cand vine o nota sau ceva mai naspa, certuri si jigniri. In gimnaziu, am avut tot profi schimbati la fizica si chimie, iar la mate o profa care nu isi dadea interesul si atunci am acumulat niste lipsuri mari zic eu. Insa nu stiu ce profil sa aleg. Pe mine ma pasioneaza lucrul pe pc(as incerca sa studiez informatica), mecanica(mi-ar place sa lucrez in domeniul asta fie fizic - ca mecanic fie ca tehnician electric - sa fac diagnoze, etc), muzica (studiez un instrument, insa transferul nu se poate face deoarece e cam tarziu - ultimele transferuri s-au acceptat prin a 9-a). As vrea un profil care sa aiba bac din mate ca in cazul in care optez pentru facultatea de info sau conservator, acest lucru conteaza destul de mult deoarece nu am proba de admitere(la facultati, iar atunci se ia in considerare bacul). Voi ce ziceti? Daca mai aveti nevoie de detalii, va rog sa mi cereti, ca va spun.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Matematica este un obiect care tine de logica si daca tu nu esti capabil sa o intelegi, nu vei putea niciodata profesa ceva care are ca baza matematica.

| sierra1 a răspuns:

"ma pasioneaza lucrul pe pc., mecanica...bac din mate.Voi ce ziceti? "

la "științe" unde ești acum, e perfect!

| Sophieka a răspuns:

Nu ai ce sa cauti la mate daca tie nu iti place. Aici nu e vorba doar de profesori care inteleg ca erau dezinteresati si mereu se schimbau, ci nici tu nu pari sa ai aceasta calitate spre matematica si nici nu pare ca ti-ai fi dat silinta altfel tot faceai macar de un 5-6 si nu se punea problema de corigenta.

Pana mai cresti, iti mai schimbi parerile despre meserii.
E un stres mare accentul asta pe meserie, pe facultate.
Nu te grabii sa mergi in turma. Este in regula sa nu stii ce vrei, esti un copil... Cauta-te pe tine, vezi ce iti place sau care erau visele tale in copilarie...Si daca nu e sa faci o facultate, sau sa o faci mai tarziu in viata, important e sa iti gasesti acea meserie pentru care sa merita pentru tine.

De parinti ce sa mai spun, jalnic, gandiri limitative si probleme nerezolvate din viata lor...Te apreciaza cand oferi ceva bun si cand oferi ceva negativ, esti jignit.

| baiatulculiceu explică (pentru Sophieka):

De asta as dori si transfer. Atunci cand am fost in cauza de corigenta, am facut meditatii ca sa iau 2 de 7 si un 10 sa pot trece.

| Sophieka a răspuns (pentru baiatulculiceu):

Mai bine lasa-i... E presiune mare la profilul real.

Am fost si eu in a IX-a la real... Am ramas corigenta si la mate, si la biologie, si la chimie... Nu mi-a placut deloc si nici nu mi-am dorit sa invat. Mi-a fost greu sa ma adaptez in sistemul lor stupid si foarte stresant.

La filologie e alta viata...Din a 11 nu mai ai mate, bio, chimie, fizica. Insa fie continui meditatiile si tragi sa termini, fie te muti. Insa la facultate iarasi s-ar putea sa iti fie foarte greu.

Dar colegul de mai sus a fost incurajator in comentariul lui...Deci nu stiu, alegerea iti va apartine.

| baiatulculiceu explică (pentru Sophieka):

Si eu am tras mult cu matematica si nici eu nu sunt genul sa invat sa rup chestii inutile, dar mie de asta imi este cu posibilitatea la facultate, nu de altceva.

| Sophieka a răspuns (pentru baiatulculiceu):

Colegul TPU de mai sus, "StefanNumeDeCod" are un raspuns argumentativ si foarte bun. Din ce spune, a fost si el in situatia ta si cu efort si meditatii a reusit.
Mai departe ramane sa te decizi.

| Sophieka a răspuns:

Alege un profil usor daca simti ca nu poti cu aceste materii de la real...Mergi la filologie, la sportiv, pedagogic, teologic sau stiinte sociale.

La facultate vei putea admite chiar daca nu ai terminat realul.

| StefanNumeDeCod a răspuns:

Salut, o sa ti spun cum a fost pentru mine.

Am intrat in clasa a 9a la profil Mate-Info și după primul semestru am zis ca asa ceva nu e de mine. Ma rupeau toate materiile astea, mate, info, chimie, fizica. Din clasa a 10-a am fost în situație de corigenta în fiecare semestru la matematica și câte ceva pe lângă, fie info, fie fizica, fie chimie. In clasa a 10-a si a 11-a a trebuit sa vina mama la liceu de fiecare data la final de an sa vorbească cu proful de mate sa ma treacă pentru ca îmi ieșea media 3 sau 4 și să nu rămân pe vara.

Și eu îmi doream foarte mult sa ma transfer la profil uman la un momdat și din ce îmi amintesc eu regula ca să te transferi era ca media ta generala sa fie mai mare decât ultima medie din clasa la care voiai sa te transferi (asta în cazul în care mai erau locuri, bineinteles) și nu reușeam niciodata sa scot o medie pentru transfer pentru ca mereu cei de la uman aveau medii mult mai mari.
Și uite asa cu chiu cu vai am ajuns în clasa a 12-a. Acum mai era un pas, bacul. În septembrie la începutul clasei a 12a mi am propus sa invat toată matematica din liceu, mi-am găsit un prof super tare și tânăr pentru meditații la mate căruia i am explicat din start situația mea și a fost de acord sa reia cu mine toată materia din a 9a pana în a 12-a, și uite asa ma duceam la pregatire in fiecare săptămână câte 3 ore, omul îmi preda pe fast-forward cate 2-3 capitole ca la prosti, cu explicații clare, definiții, formule și îmi sugera și ce exerciții sa lucrez. Am depus foarte mult efort (Am lucrat la mate zilnic câteva ore pe zi), dar pot sa ti spun ca prin martie, adica după vreo jumătate de an eu deja recuperasem tot și ajunsesem înainte și cu materia de la clasa. După ce m-am liniștit ca bacul la mate e ca și luat am tocit vreo luna comentariile la romana și materia la Bio (11-12), pentru ca am ales sa dau bacul la bio care in opinia mea este cea mai ușoară proba dintre cele la alegere.

Acum sunt la facultate și studiez inginerie, unde este de cel puțin 4-5 ori mai multa mate decât în liceu și mai grea, dar fac față și îmi place domeniul, consider ca este o facultate în care chiar înveți ceva și poți avea o cariera faina din treaba asta. Îmi pare bine într-un fel pentru tot ce s-a întâmplat și că am terminat mate-info și nu profil uman. Asta uitându ma acum la toți prietenii mei care fac sau au terminat ASE, SNSPA, JURANLISM, Litere etc si efectiv nu i ajuta cu nimic (Sunt tot felul de cazuri și de excepții, dar nu e niciun secret ca facultățile pe partea reală sunt cu mult superioare celor pe partea umana, sau celor la care te duci de cele mai multe ori de pe profil uman la liceu, căci la ASE spre exemplu este destulă matematica).

Sfatul meu este sa tragi un pic mai tare de tine, cat sa iei 5-ul și sa nu ramai corigent la materiile astea și sa te gândești bine ce vrei sa faci mai departe, sunt de părere ca de la profil REAL poți sa te duci peste tot, inclusiv la facultățile la care se duc cei de la profil UMAN, dar invers nu se prea poate, daca te decizi sa faci o facultate de inginerie de exemplu te vei lovi cu matematica a cărei baze o faci în clasa a 11a și a 12a la liceu doar la profil REAL.

Și legat de programare, eu nu programez, știu puțin C++ și puțin HTML, cât am învățat și eu de la liceu. Dar in schimb am prieteni care muncesc în domeniu, și cei mai mulți au învățat singuri, fără facultate, au făcut-o după pentru a putea avansa la job. Cu siguranță poți sa găsești multe Workshop uri, seminarii online și cursuri gratuite unde poți începe sa înveți.