| KaMiKaZe13 a întrebat:

Salutare, TPU! Aș avea și eu două întrebări despre daci(sau daco-geți)!
1. Cum arătau, sau cum arată, o persoană care are 100% origini dacice(fără a avea și prezența unei alte gene - latine, slavice, nordice, anglo-saxone, etc. în sânge)? Puteți da un exemplu(posibil și o poză)?
2. Mereu m-am întrebat, ce se poate spune despre trăsături precum culoarea ochilor sau culoarea naturală a părului la daci? Erau predominanți ochii colorați(albaștri, verzi, căprui-deschis) pe atunci sau tot ochii închiși la culoare(căprui-închis, maro)? era predominant părul deschis la culoare(șaten-deschis, blond, roșcat) sau tot părul închis la culoare(șaten-închis, brunet)?
Aștept răspunsurile voastre! Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu.Vikingii,slavii,barbarii(purtau barba),geto-dacii, celtii erau neamuri inrudite intre ele, drept pentru care aratau aproape identic.Ei erau blonzi, roscati, albi si cu ochii verzi sau albastrii.Acestora li se mai spuneau si arieni.Cu timpul,vorbim de sute de ani,aceste gene s-au mixat cu alte popoare asiatice, aparand parul negru, ochii caprui, pielea tuciurie etc.Dar initial geto dacii aratau toti la fel.Nu numai eu o spun, ci si cercetarile minutioase ale oamenilor de stiinta.

| EneCristian a răspuns:

Ce vorbesti tu sunt gene si nu e ca si cum dacii au fost cine stie ce popor ( nu stim multe despre ei din pacate) cat despre daci poze pe internet gasesti fara probleme insa o persoana cu origine 100 daca nu mai exista de mult timp.