| paul55 a întrebat:

Salutare TPU happy Am o mare broblema la Engleza.

Pana acum, totate bune si frumoase, doar cu o nota, un 9, (bun) pana Astazi.Azi la ora de Engleza profa m-a scos la tabla sa verificam tema.Ea ne-a dat o propozitie si noi sa punem toate intrbareile (What, Why, Where, etc) si eu am iesit la tabla (eu sunt un copil de nota 10-9) si am scris prima intrebare si a spus sa merg la loc daca le-am facut pe toate asa. M-am dus la loc si m-a intrebat care este diferenta dinte Present Teens Continues si Present Teens Simple, si eu "pauzaaa", n-am stiut ce sa spun, n-ea dat ea iar niste reguli, m-a pus sa fac din nou intrebarile pe o alta propozitie, sila sfarsitul orei eu l-em terminat, cu greseli sau nu.
Intrebarea mea este : Cum sa fac sa stiu aceasta diferenta si cum sa fac sa fiu mai bun la engleza, cv niste ex online sau cv, dar sa nu aud ceva de genul: Invata lectia si gata. La mine nu este asa, ca degeaba invat, daca nu aplic( fac exercitii) si inteleg, caci uit.

FUNDA MARE SI MII DE MULTUMIRI!

Răspuns Câştigător
| stefania98see a răspuns:

Present Simple şi Present Continuous sunt cele mai simple timpuri din limba engleză posibile.
Uite aici: http://www.marplo.net/engleza/prezentul_simplu_continuu-g
Dar pe scurt, trebuie să înveţi că cel simplu...e simplu, adică verbul e la fel ca la infinitiv *fără,, to''; excepţie: persoana a III-a singular când i se adaugă -s sau -es. Prezentul continuu are vrebul TO BE la prezent şi verbul de conjugat cu terminaţia -ing. Cu ajutorul terminaţiei îţi dai seama mereu.
Sper că te-am ajutat. :*

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu este "Prezent teens" ci "Prezent tense".

In al doile rand, ar trebui sa ai exercitii in carte cu astfel de subiecte. Daca te duci la profesoara ta cu ele rezolvate si ii arati ce ai facut nu cred ca se supara sa se uite pe ele si sa-ti explice unde ai gresit si ce e gresit si cum este corect.

Mai mult, i-ai lasa o impresie foarte buna pentru ca lucrezi si acasa.

O zi placuta!

| stefania98see a răspuns:

Apropo dacă zici că eşti de 10-9 ar trebui să ştii cum se scriu măcar timpurile astea. E Present Simple Tense şi Present Continuous Tense.

| Andreiy99 a răspuns:

Present Tense Continues=o actiune care s-a intamplat in trecut dar care mai are urmari si in prezent ex:I bought a horse since a month. Calul l-am cumparat atunci dar al am si acum
Presetn tense continues:o actiune care se petrece an prezent ex: My mom comming now. Sper ca te-am ajutat cu ceva.