| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema! crying sunt clasa 7 si ieri (13.02.2012) am facut la algebra lectia aia ce vine dupa reguli de calcul prescurtat sa dam factor comun sa descompunem etc iar eu nu am inteles minik.Azi (14.02.2012) am facut exercitii si m-a scos la tabla si nu am stiut nimic (mi-a dat un exercitiu si nu l-am stiut) iar poimaine in 16.02.2012 am iar algebra si pun pariu ca facem iar exercitii si pun pariu ca ma scoate pe mine iar eu nu stiu. Va rog spuneti-mi cum sa fac sa inteleg exercitiile alea cum sa le stiu face sau orice sfat va rog salvatima spuneti-mi cum sa fac sa inteleg cum se rezolva si ce trebuie sa aplic va rog va rog mai am doar doua zile la dispozitie asa ca va rog raspundeti-mi repede!

Răspuns Câştigător
| BuburuzaAnca a răspuns:

La exemplul 2 dat de tine daca dai factor comun rezultatul e: X^6(1+x^4) nu x^5

4 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Sa dai factor comun e simplu (ex: daca ai x² + x², scrii x * (x + x); de ce, sa dai factor comun inseamna sa tai numarul acela oriunde il intalnesti.) Alt exemplu: X la a 6-a + x la a 10-a; X la a-6a= x*x*x*x*x*x. tu tai un x, ramane X la a 5-a.

| BuburuzaAnca a răspuns (pentru MrAngelus):

La exemplul 2 dat de tine daca dai factor comun rezultatul e: X^6(1+x^4) nu x^5

| BuburuzaAnca a răspuns:

Mai exact? adica despre ce e vorba concret? Da-mi mai multe detalii si te ajut cu mare drag

| XtzRaulXtz a răspuns (pentru BuburuzaAnca):

Pai nu am inteles exercitiile alea cu sa dai factor comun si alea cu sa descompui si etc nu le inteleg

| BuburuzaAnca a răspuns (pentru XtzRaulXtz):

Nu stiu daca mai are importanta acum, scuze dar de abia acum am vazut mesajul tau, dar daca vrei lasa-mi un id de mess si iti explic acolo mai pe indelete cum se fac astea. Numai bine