| LanGooP a întrebat:

Ce spuneti? La ce liceu as putea sa merg de Mate-Info cu media 8.59? Stiu ca majoritatea liceelor o sa scada media fata de anul trecut cu 0.5p (0.50). Puteti sa imi spuneti la ce liceu ar fi cel mai indicat sa ma duc? Dau funda happy

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU avem de unde să GHICIM în ce localitate domiciliezi!
Poate precizezi localitatea, apoi vedem liceele...

Media de admitere depinde de localitate/liceu/profil/specializare!
În general, variaţia este de +/- 0, 5 p până la 1 p faţă de mediile din anul anterior.

Toate cele bune!

| LanGooP explică (pentru bursuc001):

As dori sa fie Iasi. Ai putea sa vezi ceva?

| bursuc001 a răspuns (pentru LanGooP):

Vezi lista de la linkul :
http://www.admitereliceu.ro/......iceu-pas-2

La Colegiul Naţional "Costache Negruzzi" s-ar putea să n-ai şanse; dar, oricum, îl poţi trece pe Fişa cu opţiuni - "încercarea moarte n-are"!

O zi frumoasă!

| LanGooP explică (pentru bursuc001):

Ok. intrebarea este urmatoare : Mediile de anul acesta cand se dau? Ca sa stiu si eu la ce liceu sa ma redresez pentru ca astea sunt pentru anul trecut si eu nu am nevoie pentru anul trecut. Si eu nu vreau la niste licee extrem de mari... La un Cuza sau la un Dimitrie Cantemir ar fi super ok.

| bursuc001 a răspuns (pentru LanGooP):

NU există o medie minimă impusă pentru fiecare liceu în parte ( respectiv în fiecare an ) - mediile respective se obţin "contabilizând" la nivel de localitate/liceu/specializări media ultimului elev admis acolo.

NU ai de unde să afli/ştii mediile de anul acesta!
Ele se vor ştii abia DUPĂ ce se face repartizarea computerizată ( la care vei participa şi tu ) - deci, NU te ajută deoarece tu trebuie să completezi Fişa cu opţiuni în perioada 8-12 iulie!
Poţi doar să te ORIENTEZI după mediile de admitere de anul trecut şi e PREFERABIL să treci pe Fişa cu opţiuni cât mai MULTE coduri ( minim 30 ), în ordinea preferinţelor tale pentru anumite licee/specializări - cea pe care o vrei cel mai mult o pui PRIMA, apoi restul...

O zi frumoasă!