| andreiush25 a întrebat:

..

Cum imi dau seama daca o propozitie subordonata este predicativa sau subiectiva? Daca imi puteti da si un exemplu ..Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MrCrazy99 a răspuns:

Subiectiva e atunci cand cea principala este impersonala sau o expresie fara subiect. de ex. E bine, e rau, se stie(orice reflexiv) sa alergi. Se potriveste aproape la orice. Iar cea predicativa determina un verb copulativ incomplet. Casa este/ asa cum sunt toate casele din zona. FUNDA?

3 răspunsuri:
| Ritsuko a răspuns:

Predicativa:
El va deveni /1 ceea ce si-a dorit./2
Se contrage :El va deveni doctor (poti si orice altceva).
La predicativa trebuie sa existe un verb copulativ care sa introduca Predicativa (care se contrage in Nume Predicativ)
Subiectiva:
Este normal/E greu /E usor...
Se zice/Se spune...
Trebuie ca Regenta sa fie impersonala.

| Romeo44 a răspuns:

Salut,iti poti da seama doar daca stii termenii regenti ai subiectivei si ai predicativei.La subiectiva sunt vreo 9-10 din cate imi amintesc si la predicativa termenul regent este un verb copulativ(a fi,a deveni,a insemna,a se face,etc) urmat de o conjunctie. Exemplu pentru subiectiva: Trebuie sa mananc.(trebuie este termen regent,sa este conjunctie subordonatoare,iar mananc este al doilea verb, primul este trebuie fiindca la propozitii coordonatoare si la cele subordonatoare trebuie sa ai fraza, adica mai multe propozitii). Exemplu de predicativabig grinorinta mea este sa ma plimb("este" este verb copulativ, iar sa este conjuctie subordonatoare). Stiu pare greu dar la scoala o sa intelegi fiindca o sa faci zeci, sute de astfel de exercitii.Incearca sa vorbesti cu profesoara daca nu intelegi sa iti explice fiindca exemplele astea sunt usore dar cand e sa dai de fraze de 7-8 randuri... Bafta happy