| SnmNitro a întrebat:

Salutare TpU se apropie examenele si am o problema,am la romana pe un caiet niste idei prin care dovedesc ca o opera litterala este nuvela gen:
-exista un conflict interior cat si exterior
-actiunea este mai complicata decat in schita
ETC.
Vreau ceva de genu si la: Fabula,Pastel, Basm si Schita

1 răspuns:
| dodicuta a răspuns:

Pastel:-descriere din natura
-realizata cu ajutorul imaginilor artistice, figurilor de stil, un nr. mare de subst. si adj.
Trăsături ale fabulei

este o creaţie epică deoarece are narator, acţiune şi personaje

textul fabulei este alcătuit din 2 părţi:
1.
poveste alegorică
2.
morala: - explicită (formulată de către autor)- implicită (desprinsă de către autor)

acţiunea oricărei fabule este scurt, concentrată, rezumându-sela un singur aspect din viaţa personajelor

cadrul spaţio-temporal al unei fabule este vag conturat, intenţiaautorului fiind de a da un caracter de generalitate faptelor prezente

universul uman este înlocuit cu universul necuvântătoarelor 8deobicei animale) pe baza unei succesiune de personificări.
Basm:-actiune complexa structurata pe mai multe episoade

-eroi fantastici in antiteza, reprezentand fortele binelui si ale raului
prezenta obiectelor magice
prezenta probelor de vitejie, ineligenta si omenie intelese ca repere ale naturii eroice a protagonistului.
Schitabig grinimensiuni reduse (uneori-miniaturale; este-comparativ cu nuvela-mult mai mica);

Infatiseaza un singur episode din viata unuia sau mai multor personaje(nr de personaje este mic); dar un moment semnificativ, din care se poate deduce integral modul de viata al acestuia;

Intamplarea redata este scurta si simpla; caracteristica pentru un individ sau o colectivitate; episodul prezentat trebuie sa rezume o intreaga existenta.
Timpul este scurt(pe durata a cateva ore)
Actiune se petrece in putine locuri.