| ßhåååå a întrebat:

pe 20 am examenul de capacitate la romana si as vrea sa stiu mai bine ce ar trebui sa citesc (ce mi-ar fi de folos) din basm, schita, pastel, fabula(mai putin) si nuvela. Multumesc. Funda happy

Răspuns Câştigător
| Dildau a răspuns:

Basm-Praslea cel voinic si merele de aur, Pastel- Iarna de Vasile Alecsandri, Fabula - Boul si Vitelul de Grigore Alexandrescu Si la nuvela poti opta pentru Doua Loturi - I.L. Caragiale sau ceea studiata anul asta Popa Tanda de Ion Slavici.