| edy01234 a întrebat:

Salutare tuturor,
De un anumit timp m-am mutat la un alt profil, de la filologie la stiinte ale naturii. Toate bune si frumoase pana,,notele colorate`` cad din cer la chimie,fizica si matematica. Am incercat sa tin pasul, sa ma stradui sa reusesc singur dar nu iese nimic. Am niste note groaznice si nu inteleg nimic... materia avanseaza repede si eu raman in urma, sasea fata de colegii mei sunt in urma neavand acelasi profil.
La fostul liceu invatam teorie la greu, aici cu teoria poti lua un 3-4, restul fiind probleme. Mi se pare greu dar nu imposibil daca are avea cine sa imi explice si sa ma ajute.
De aceea, din anul scolar viitor planuiesc sa fac meditatii la chimie si matematica, materii de BAC si chimia si la admitere in UMF. Astept orice sfat si va multumesc pentru timpul acordat.

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Sfatul meu, si te rog sa te gandesti la asta, este sa te transferi inapoi la filo. Nu e de tine, pur si simplu nu e de tine. In viata mea nu am mai auzit pe cineva sa se transfere de la teoretic la real. Daca matematica si chimia ti se par grele acum, gandeste-te cum va fi la UMF, si gandeste-te ca va trebui sa intelegi chimia, nu sa o tocesti, vietile oamenilor vor depinde de asta. Da, e de laudat faptul ca vrei ca in viata sa ajuti pe altii, dar pana la altii,gandeste-te un pic si la tine, cu ce nota vei lua BAC-ul? Vei intra la UMF cu nota aceea? Poti ajuta oamenii si ca psiholog,psiiatru, consilier, reflexoterapeut, etc., si n-ai nevoie de matematica.

| edy01234 explică (pentru valentingb):

Da, ai dreptate dar pe mine in viata ma intereseaza sa fac : lucru de calitate, nu de mantuiala, sa pot sa imi asigur si eu un venit stabil si satisfacator si sa imi placa ceea ce fac. La momentul asta nu stiu ce meserie mi-as alege sunt in clasa a 9a eu cred ca mai este timp. Si da, ai dreptate trebuie sa iti placa dar eu sunt tipul de om pe care daca il faci sa inteleaga ii place, flexibil cred ca pot sa depasesc situatia in care ma aflu. Deja am planuit sa fac 4 ore de meditatii pe saptamana la matematica si 2 la chimie. Orele de matematica sunt exact cate fac eu si cele de chimie la fel.

| valentingb a răspuns:

Asculta sfatul meu daca vrei. Pari un baiat destul de matur, si vad ca vrei sa faci munca de calitate, iar calitatea sa fie rasplatita. Poate vrei si sa ajuti. Sunt sute de meserii pe lumea asta, poti ajuta oamenii bolnavi si inventand un instrument performant pentru dializa, de exemplu, ieftin si mic, usor de purtat. E doar un exemplu, sunt milioane de metode. Matematica insa fie o intelegi, fie nu, iar chimia. Sa fim seriosi. Cunosc oameni idioti care inteleg chimia ca pe ceva ..normal, si oameni foarte inteligenti carora lise pare ceva abstract. Nu-s inteligent dar le dau dreptate, pentru chimie, trebuie sa fii innascut cu anumite capacitati.
Esti abia in clasa a 9a, mai ai pana sa iti dai seama ce vrei in viata, sunt sute, mii de meserii, ai de unde alege. Important e sa iti placa, sa poti sa te dedici, ca sa faci o treaba buna. Www.rubinian.com, incearca aici, intr-o saptamana le citesti pe toate :), sunt multe meserii, si majoritatea au explicatii. Succes, stiu ca vrei sa fii un bun profesionist, si vei fi, pentru ca ai vointa.