| Lucky_9459 a întrebat:

Salutari!
as vrea sa stiu si eu daca exista vreo diferenta cumva intre partidul noua dreapta si legionarii si daca da, car este?

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Legionarii în prezent sunt doar o mişcare.
Noua Dreaptă este o organizaţia non-guvernamentală (nu un partid!).
Ca ideologie diferenţele sunt infime ambele fiind în zona extremei drepte politice.

| Termopile a răspuns (pentru kongeriket):

Din 2015 a devenit partid.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu, nu e totuna. Sunt două organizaţii distincte!

| tricky22 a răspuns:

Noua Dreapta este o organizatie non-profit care a preluat ideologiile si modelele legionare incercand sa readuca la viata Miscarea Legionara.

| Lucky_9459 explică:

Deci pana la urma ce au fost odata legionarii acum sunt cei din gruparea noua dreapta?