| Sachabella a întrebat:

Hey,as vrea sa stiu care e diferenta dintre un demon si un diavol, daca exista una.

Răspuns Câştigător
| CaptainPanda a răspuns:

Un demon este continuu pe Pamant, el nu paraseste planeta, iar diavolul iti influenteaza viata de acolo de unde e el, din asa zisul "iad"

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este nici o diferenta. Ca nu exista nici unul aia-i alta treaba. Diavolul este rautatea din oameni.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista nicio diferenta si anume dintr-un motiv cat se poate de simplu si rational, fiindca in lumea reala nu exista nici demoni si nici diavoli. Exista doar in povesti si in subconstientul unor persoane mult prea credincioase.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E tot un drac!hee hee

| Nitunitu a răspuns:

Demonii sunt Ingerii cazuti, slujitorii satanei.

diavolul, lucifer, satana, este unul singur si anume capetenia lor.

Ce este curios este ca lucifer isi tortureaza demonii daca nu isi fac treaba aducand crestini in iad...

Răspuns utilizator avertizat
| noonii a răspuns:

Diavolul sau Dracul este ingerul expulzat din rai de catre Dumnezeu deoarece a creeat o revolta impreuna cu alti ingeri pentru a se ridica deasupra acestuia. A fost un razboi in rai si de acolo se trage aceea pictura cu Sfantul Mihai strapungand un balaur/sarpe. Sarpele il reprezinta pe Dracu. Dracu exista pe pamant, si el de asemenea trebuie sa isi spele pacatele. Insasi pamantul este un purgatoriu. Dracu este foarte frumos si are o voce minunata. In biblie se spune despre sarpe ca e cea mai frumoasa si minunata creatura creata de bunul Dumnezeu. De multe ori Dracul e intruchipat sub forma satanica cu coarne, cu piele rosie, cu copite, dar acela nu este Dracul, acela este o spurcaciune. Dracul este foarte frumos si siret.

Diferenta intre Drac si demon este mare. Demonii sunt mai multi, Dracul este unul. Demonii sunt spirite care influenteaza cursul lucrurilor. Exemple te demoni sunt: alcoolul, tutunul, canepa, cafeaua, orice stimulent. Pana si mancarurile sunt parti ale unui demon. Daca postesti si te abtii de la toti acesti demoni, vei experimenta stari de revelatie, stari de curatire sufleteasca. Demonii mereu se dau de gol unii pe altii. de obicei un demon il inlocuieste pe altul. Sa spunem vrei sa te lasi de fumat, o faci, dar te apuci de altceva. Stiu ca suna ciudat, dar este nevoie de unii demoni pentru a riposta lovituri de la altii.

Demonii reprezinta insusi moleculele