| anonim_4396 a întrebat:

Salutari.
Cum este corect:
Ce ESTE cu glumele astea?
sau
Ce SUNT cu glumele astea?

Si daca se poate sa imi spuneti si de ce.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma faci analfabeta? Am fost olimpica la romana.N-am vrut sa-mi pierd timpul cu explicatii, dar hai ca te lamuresc. Daca intrebarea era :Cum e corect:Ce ESTE glumele astea? Sau ce SUNT glumele astea?, atunci evident era corect "SUNT"pentru ca favi acordul dintre subiect si predicat.Dat intrebarea suna asa:Ce sunt/este CU glumele astea? Acel "cu"schimba totul.E ca si cum ai zice care este treaba cu glumele.astea.N-ai auzit niciodata exprimarea:Ce-i cu fetele astea triste? Dupa tine ar fi corect Ce sunt ci fetele astea triste, care vezi si tu ca suna aiurea.Te-am lamurit? Poate ca tu trebuie sa mai deachizi cartea de limba romana

59 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Normal ca ''este'' laughing.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. ESTE vorba de o situatie se refera, prin intrebare, la mai multe glume. 2. ESTE simplificata formularea : "care ESTE situatia cu aceste glume?".
PRICEPI, ORI BA?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

De la comunicarea onomatopeica si pana la "formularea corecta" este cale lunga! Exemplu : daca un coleg a obtinut o diploma prin plagiat, iar eu nu-s "doctor" si el vine cu astfel de intrebari : raspunsul este "hai siktir". concluzie : Care este formularea corecta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E corect ce este.Fa diferenta dintre Ce sunt glumelea astea? Si Ce este cu glumele astea

| Iunix a răspuns:

Ce sunt cu glumele astea deoarece sunt mai multe glume. Ele ( glumele ) sunt, NU ele este.

| anonim_4396 explică (pentru Iunix):

Ce este e corect

| untaken a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai deschideti cartea de Lb. Romana, nu mai dat informatii proaste! De aia sunt numai analfabeti pe internet.

| untaken a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai de capul tau cu toata stiinta ta de olimpica la lb romana! Nu vezi ca peste 50% din textul scris de tine contine greseli gramaticale? Nu te mai da cine nu esti!

| untaken a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu te-am facut eu analfabeta. Asa te-a facut maica-ta!

| anonim_4396 explică (pentru untaken):

Tu chiar crezi ca-mi pierd timpul ca sa scriu corect gramatical un rapsuna pentru unul cu 5 clase? Nu ma dau cine nu sunt, pur si simplu iti zic ca am dreptate, fie ca crezi, fie ca nu

| Idontunderstand a răspuns (pentru untaken):

Greşelile ei gramaticale n-au fost făcute cu intenţie. Una e să uiţi o cratimă acolo unde este nevoie, iar alta e să vezi două cuvinte legate, neintenţionat.

| anonim_4396 explică (pentru untaken):

Tu chiar realizezi ce spui? Eu sunt analfabeta? Recunosc e o intrebare mai grea nu ma dau mare poate ca si tu stii anumite lucruri pe care eu nu le stiu, dar aici am dreptate.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

"n-ai cu cine; niste tarani", spunea cineva intr-o reclama.winking laughing laughing laughing

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate. Am citit pe repezeală și credeam că tu ești cea care spune varianta idioată.(am șters răspunsul)
Răspunsul mi se pare evident, nu trebuie să fii olimpic la română ci neagramat, să ai puțină logică căci acordurile prezintă logică.
"Ce este cu tine?"
"Ce este cu noi?"(că doar nu zici "Ce sunt cu noi?")

| anonim_4396 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ok dar nici ca ar asculta

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta sigur cauta un loc in parlament.winking laughing

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

N-am zis ca trebuie sa fii olimpica, dar se trezesc niste prosti care hanar n-au de gramatica si mai si sunt convinsi ca ei au dreptate

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Proștii nu își pun întrebări și nu te contrazic cu argumente palpabile. Oricum chestia asta, dacă ai trăi într-un mediu modest din România, mi se pare obligatoriu să o știi, căci aici nu intervine doar logica acordului ci și muzicalitatea aia...Greșeala e omenească însă dacă greșești și ai o asemenea atitudine e ceva demn de criticat.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum nu te supăra dar și tu le dai apă la moară cu niște greșeli pe ici pe colo care probabil sunt făcute din grabă sau lipsă de chef. Nu că nu ai ști însă pe un asemenea topic și când ai o discuție contradictorie cu cineva pe tema limbii e bine să eviți greșelile, pe cât posibil.winking

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Mda stiu ca am facut mai multe greseli, dar fara sa vreau, crede-ma stiu sa scriu, dar nu prea am rabdare sa stau sa vad daca scriu corect.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Exact

| untaken a răspuns (pentru anonim_4396):

„De câte ori n-ați surprins pe cineva, coleg, inspector, șef de serviciu, uitându-se la niște dosare lăsate pe un colț de birou și întrebând: ce-s cu astea? De câte ori n-ați auzit un lucrător al poliției locale luând la trei păzește un vânzător stradal fără autorizație și descosându-l cu ochii ațintiți asupra mărfurilor: ce-s cu astea aici?", spune Radu Paraschivescu. Asta este, o greseala facuta se de oamenii mai "mari". Data viitoare vino cu explicatii inainte sa arunci cu pietre in oameni! Si celalalt (t9t), nu esti mai prejos decat un cioban! Vezi ca ti-au fugit oile.

| anonim_4396 explică (pentru untaken):

Eu arunc cu pietre in oameni? Sau cel care ma face analfabeta doar pentru ca te-am contrazis? Nu prea pricep de ce ai adaugat faza cu ciobanul in raspunsul la comentariul meu.Scuza-ma daca mai fac greseli din graba.

| T0T a răspuns (pentru untaken):

"Si celalalt (t9t), nu esti mai prejos decat un cioban"
Mai prejos cu siguranță nu sunt, ci sunt mai presus. Totuși țin să cred că sunt ciobani care știu mai bine limba română decât tine și de asemenea care sunt mai educați. Ești penibil/ă din toate punctele de vedere pe acest topic. Retrage-te mai bine și găsește topic-uri care să îți satisfacă nivelul intelectual. O zi bună.

| untaken a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu multe nu intelegi. Stay away from the keyboard.

| anonim_4396 explică (pentru untaken):

Baiatul stie engleza wow.M-ai dat pe spate.De ce as sta departe de tastatura? Pentru ca tu ai mofturi? Asculta-l pe t9t(scuze ca nu ti-am scris numele corect)

| untaken a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca nici nu stii sa pui virgula, olimpica noastra cu muci la nas!

| untaken a răspuns (pentru T0T):

Mai, muci la nas, eu te sfatuiesc sa te duci la mamicuta si la taticutul tau cu asemenea afirmatii ca eu nu sunt obligat sa-ti dau tie vreo importanta. Stiu si eu ca tu crezi ca sunt ciobani mai destepti ca tine, dar nu trebuie sa te lauzi pe aici.

| anonim_4396 explică (pentru untaken):

Olimpica noastra? Nu sunt olimpica TA.De ce te comporti asa? Tu spui ceva gresit, eu doar te corectez si incepi sa ma faci in toate felurile.Imi pare rau ca nu scriu toate mesajele corect, doar ca nu am rabdare.Am terminat cu discutia asta inutila?

| anonim_4396 explică (pentru untaken):

Chiar nu suporti sa fii corectat, nu? Ce mai vrei de la mine?

| untaken a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu intelegi retorica? Vai de capul tau cat de inteligenta te crezi... vezi sa nu-ti explodeze tartacuta de la prea multa stiinta.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasă-l în pace, încep să cred că are probleme psihice. A început să îmi scrie și pe privat, să îmi verifice întrebările laughing Lasă nebunul mai bine în nebunia lui. Măcar de ar fi un nebun deștept...

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Probabil ai dreptate

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Offtopic, captivantă activitatea ta pe TPU. happy Specialist în sex, în general, specialist în gramatică, în timpul liber laughing

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo e "tot".

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Mersi de toate evaluarile pozitive

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Ma bucur ca imi consideri activitatea de pe TPU captivanta☺

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

A ok

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu mă bucur că te bucuri că îți consider activitatea pe TPU captivantă. Baftă în continuare. ♪☼☺← 20 6 23 17 3 ☻

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba ai fost olimpica daca nu esti in stare sa vezi un ''cu'' intre ''este'' si ''glumele''

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Poftim? Tocami, ca din cauza ca apare acel "cu", este corect "este".

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Ms

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi explica mie chestiile astea, doar ti-am zis ca ai uitat sa iei in considerare acel ''cu''.

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Nu prea cred ca am uitat sa-l iau in considerare.Dimpotriva.Deci dupa tine e corect "sunt"?

| anonim_4396 explică (pentru untaken):

Ma faci analfabeta? Am fost olimpica la romana.N-am vrut sa-mi pierd timpul cu explicatii, dar hai ca te lamuresc. Daca intrebarea era :Cum e corect:Ce ESTE glumele astea? Sau ce SUNT glumele astea?, atunci evident era corect "SUNT"pentru ca favi acordul dintre subiect si predicat.Dat intrebarea suna asa:Ce sunt/este CU glumele astea? Acel "cu"schimba totul.E ca si cum ai zice care este treaba cu glumele.astea.N-ai auzit niciodata exprimarea:Ce-i cu fetele astea triste? Dupa tine ar fi corect Ce sunt ci fetele astea triste, care vezi si tu ca suna aiurea.Te-am lamurit? Poate ca tu trebuie sa mai deachizi cartea de limba romana

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Corect este cu "sunt"deoarece este vorba de glumele adica"ele."Daca nu ai spune glumele astea, ar fi"ce sunt cu ele". Spui ele sunt nu ele este.Meriti"a doua sansa"

| anonim_4396 explică (pentru FoxyM):

Corect este "este"

| Idontunderstand a răspuns (pentru FoxyM):

De fapt, ca să-ţi dai seama de forma corectă, răspunde la întrebare cu fiecare formă, adică "este" şi "sunt".
A: "Ce-i cu glumele astea?"
B: "Ceva e cu ele. (glumele)"
A: "Ce-s cu glumele astea?"
B: "Ceva sunt cu ele."

În concluzie.

| T0T a răspuns (pentru Idontunderstand):

Concluzie eronată

"Ceva sunt cu ele." nu e corect, ci "Ceva este cu ele." căci întrebarea o pui pentru "ceva" nu pentru "ele". "Ceva" se referă la un singur obiect, la o situație în cazul ăsta cum zicea altcineva, deci e singular. Exemplul e foarte bun însă logica e proastă.

| Idontunderstand a răspuns (pentru T0T):

Am dat exemplu pentru ambele cazuri, folosind doar forma de "ceva". Scuze pentru logică.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Este. Gen, care-i treaba? La singular.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

'Este' este varianta corecta

In exemplul tau verbul nu se acorda cu substantivul pentru ca " a fi" il determina pe "ce".

| MrJoker30 a răspuns:

Ce este...

| MrJoker30 a răspuns:

Se spune CE ESTE pentru ca este vorba de o situatie nu se refera la "glume".

| untaken a răspuns:

Corect este:
Ce sunt cu glumele astea? (plural, mai multe glume)
Ce este cu gluma asta? (singular, o singura gluma)

| Ma3YaN1998 a răspuns:

Salutare!
Corect este: ''Ce sunt cu glumele astea?'', deoarece este se foloseste la categoria gramaticala, singular, iar 'sunt' se foloseste la categoria gramaticala, plural. Prin urmare cuvantul 'glumele' face parte din categoria gramaticala plural, deoarece se face prezenta a minim doua lucruri de acelasi fel.

Mult succes!

| cllauddiuu a răspuns:

Si explicatie, daca se poate, de ce una si nu cealalta

| cllauddiuu a răspuns:

Am cautat in dex si am gasit ceva ce va contrazice laughing
Folosirea verbului "este" la plural nu are legatura cu faptul ca vorbim despre mai multe glume, deoarece este vorba de o forma impersonala, fixa: ce este/ce-i cu glumele astea/gluma asta.

| mikidutza666 a răspuns:

Salut! big grin
Corect este : " Ce este cu glumele astea? ".
Pentru ca te adresezi cu " Ce este cu glumele astea?" inseamna ca esti pus intr-o situatie ( moment ), care probabil nu iti convine...
In fine, ideea este ca tu te adresezi teoretic situatiei, adica " Ce este situatia cu aceste glume ".
Sper ca te-am ajutat sa intelegi despre ce este vorba. big grin
Bafta! big grin

| Patricia0007 a răspuns:

''ce sunt cu glumele astea'' deoarece trebuie ''sunt'' se acorda cu ''glumele''