| Robert_Dragan_1999 a întrebat:

Salutari prieteni! Ma confrunt de mult cu o problema. Verisoara mea locuieste in Anglia este in clasa a X a si vrea sa se transfere in Romania la un liceu de aici si nu stie ce trebuie sa faca. Eu cand am terminat clasa a VIII a am dat Evaluarea Natioanala si m-am inscris la un liceu, dar ei acolo nu au dat asa ceva. Stii cineva cum trebuie sa procedeze pentru a intra la un liceu de la noi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa solicite echivalarea studiilor facute in Anglia, depunand un dosar la IS din judetul de domiciliu.
Detalii vezi aici:
https://www.cnred.edu.ro/......asele-1-12

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

Nu stiu de ce "vrea"
dar eu nu as face-o in ruptul capului
trecand peste faptul ca in rromnica scoala e un experiment permanent, si faptul ca se pune de 50 de ori mai multa materie decat e necesar, iar dupa aia nu se asteapta nimeni sa o invete (exact ca pe vremea coMuismului)

mult mai important e ca daca ia BAC-ul in Anglia (sau echivalent care habar n-am cum se numeste) ala e recunoscut, in schimb asta din rrominica... NU

insa asta e parerea mea, ce fac oamenii, treaba lor!