| GabiElla a întrebat:

Scuzati categoria...
Am o intrebare legata de gramatica.
Okey, sa incepem. Am o problema cu verbele la gerunziu.Va voi da cateva exemple la care,nu stiu cum sa scriu.

-plimband-u-mi sau plimbandu-mi
-miscand-u-ma sau miscandu-ma
-desenand-u-le sau desenandu-le

ma rog,ati priceput voi,cine stie cum se scriu astea corect, dau funda!

Răspuns Câştigător
| ComatoseWine a răspuns:

Toate cele gen : desenandu-le. Vocala "u" se leaga intotdeauna de verb.El are rol in armonia fonetica pentru ca ar suna neplacut fara: "desenand-le".De accea apare aceasta vocala."Le"sunt pronumele si ele se leaga de verb prin cratima.Cand ai mai multe pronumele le legi pe toate cu cratima, exemplu:aratandu-mi-le.

Deci raspunsul este:
Plimbandu-mi
Miscandu-ma
Desenandu-le

3 răspunsuri:
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Plimbandu-mi
miscandu-ma
desemandu-le
niciodata nu se desparte u-ul ala cum ai dat tu exemplu!
succes si nu mai posta unde nu trebuie!
happy

| Katherineeeee a răspuns:

Plimbandu-mi, miscandu-ma, desenandu-le.

| Almost4Ever a răspuns:

Cele la gerunziu se termina in "and" "ind"